14 Mart Tıp Bayramı İle İlgili Yazı

Tıp bayramı tam olarak ne zaman, hangi ülke hangi tarihte tıp bayramını kutluyor diye merak edenler için, tıp bayramı dış ülkelerde değerlerine göre değişebiliyor.
Türkiye’de ise tıp bayramı 14 mart olarak belirlenmiştir. Bu tarihte modern tıp başlangıcı olarak kabul edilir. Başlangıcı 14 mart olup bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanır.
Tıp Bayramının Tarihçesi
II. Mahmut döneminde Cerrahhane 14 Mart 1827’de Tıphaney-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adında kurulmuştur. Bu nedenle tıp tarihi ilk 18 mart olduğu için sürekli bu tarihte kutlanmıştır. Türkiye’de ilk tıp bayramı kutlaması 14 Mart 1919’da işgal altındaki istanbul’da kutlanmıştır.
Türkiye’de 1929 tarihi ile 1937 tarihleri arasında 12 mayıs tıp bayramı olarak kutlansa da daha sonra tekrardan 14 mart olarak belirlendi.
ABD’de tıp bayramı 30 Mart,
Hindistan’da ise 1 Temmuz tıp bayramı olarak kutlanır.
Gün geçtikçe gelişen tıp günümüzde çok yol katetmiş durumda. Geçmişten günümüze kadar her dönemde farklı ve başarılı adımlar atarak, her türlü zorluk ve olumsuzluklara rağmen aynı tempo ve anı hızla yola devam edildi. Sağlık çalışanları insanlık için en zor işi yapmakta ve can kurtarmak için hergün durmaksızın yola devam etmektedir. Her meslek zordur fakat sağlık çalışanları için bu iş biraz daha zor diyebiliriz. Çünkü onlar bizleri bu hayata bağlılığımızı devam ettiren, sağlığımız için, daha güzel bir hayat için gece gündüz demeden ellerinden gelen tüm imkan ve uğraşlarını saha ortamında sergilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir