2018 Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandilinde Yapılacak İbadetler?

2018 Berat Kandili Ne Zaman?

2018 Berat Kandili üç ayların son kandili ve Ramazan ayının habercisidir. Berat kandili bu yıl 30 Nisan 2018 Pazartesi günü ihya edilecektir. Berat kandilinin gündüzünü oruçlu, gecesini ise ibadet ve dua ile geçirmek çok güzel olur. Berat Kandili müslümanlarca kutsal sayılmıştır. Bu gece de insanlar Allahu Teala’ya daha fazla ibadet etmelidir.

Peygamber Efendimiz, “Şaban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar,  “Yok mu benden af isteyen onu affedeyim,  yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yokmu şöyle, yok mu böyle der!” buyurmuştur ( İbni Mace, İkame 191 )

Berat Kandilinde Ne Yapılmalıdır?

Berat gecesinde namaz kılıp Kur’an okuyup çokça dua etmeliyiz. Kandil gecelerinde sadaka vermeli, bol bol Kur’an okumalı, yardıma muhtaç insanlara yardım etmeliyiz. Bu gece de yetim olan kişileri sevindirmeli sohbet ortamlarına katılmalıyız. Berat gecesinde bolca tövbe istiğfar yapmalı, Allahu Teala’ ya günahlarımızı affetmesi için yalvarmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir