3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Uzaklık ve Ses Şiddeti Arasındaki İlişki Soruları Sayfa 153, 154, 155 Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Uzaklık ve Ses Şiddeti Arasındaki İlişki Soruları Sayfa 153, 154, 155 Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

Nasıl Yapalım?

● Okul bahçesine çıkıp uygun bir yere oturalım.
● Öğretmenimizin seçtiği bir arkadaşımız herkesin duyabileceği bir ses şiddetiyle kitap okusun.

Soru:

Kitap okuyan arkadaşımız bizden uzaklaşarak okumaya devam etsin. Duyduğumuz seste bir değişiklik oldu mu? Bunun sebebi nedir?

Cevap:

Kitap okuyan arkadaşımız, kitap okuyarak bizden uzaklaştığında sesinde yavaş yavaş bir değişiklik olur. Bizden uzaklaştığı için sesi de yavaş yavaş azalmaya başlar. Çünkü sesin şiddeti ilk başta yakın olduğu için yüksek geliyordu. Ama uzaklaştığı için ses şiddetinde bir azalma meydana geleceğinden arkadaşımızın ilk sesi ile bizden uzaklaştığı sesi her attığı adımda azalmaya başlayacaktır.

Soru:

Arkadaşımız kitap okumaya devam ederek bizim yanımıza geri gelsin. Uzaktayken mi yoksa yanınızdayken mi sesi daha iyi duyabildik?

Cevap:

Arkadaşımız kitap okumaya devam ederek bizim yanımıza yaklaşmasıyla sesinde bir değişiklik meydana gelecektir. Arkadaşımız kitap okumaya devam edip sesindeki tonlamayı hiç değiştirmeden yanımıza yaklaştıkça ses tonunda bir yükselme söz konusu olacaktır. Yani bu sadece arkadaşımız için geçerli değil, bu bir araba, uçak, kamyon, deniz dalgaları gibi sesler olabilir. Bir cisim bize yaklaştıkça sesi de artar. Bu yüzden uzakta olan cisimlerin ses tonu az iken yanımıza yakın olduğunda ses tonu yüksek gelir.

Soru:

Arkadaşımız bize yaklaştıkça duyduğumuz ses şiddeti hakkında ne söyleyebiliriz?

Cevap:

Arkadaşımız kitap okumaya devam ederek bizim yanımıza yaklaşmasıyla sesinde bir değişiklik meydana gelecektir. Arkadaşımız kitap okumaya devam edip sesindeki tonlamayı hiç değiştirmeden yanımıza yaklaştıkça ses tonunda bir yükselme söz konusu olacaktır. Yani bu sadece arkadaşımız için geçerli değil, bu bir araba, uçak, kamyon, deniz dalgaları gibi sesler olabilir. Bir cisim bize yaklaştıkça sesi de artar.

Soru:

1. Konuşurken sesimizin şiddetini nasıl değiştirebiliriz?

Cevap:

Sesimizin şiddetini artırıp azaltmak için ses tonumuzu yani sesimizin şiddetini bağırarak artırabilir veya ses şiddetini düşürüp azaltabiliriz.

Soru:

2. Kaldırımda yürürken yanımızdan geçen araçların ses şiddeti nasıl değişir?

Cevap:

Her cismin uzaktaki sesi ile yakındaki sesi aynı değildir. Çünkü cisim yaklaştıkça sesi de artar. Uzaklaştıkça sesin şiddeti azalır. Kaldırımda yürürken araç uzakta ise sesi az gelir. Araç yaklaştıkça sesi de artar. Bir de sürücülere bağlı olarak sesin şiddeti değişebilir. Eğer sürücü gaza basarsa ses yüksek gelir. Normal bir şekilde motoru zorlamayacak şekilde yoluna devam eden araçtan ise ses az gelir.

 

Konu ile ilgili cevabına ulaşamadığınız soruları yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!