3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Işığın Görmedeki Rolü Soruları Sayfa 138, 139, 140 Cevapları

3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Işığın Görmedeki Rolü Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 

5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Işığın Görmedeki Rolü Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Sayfa 139 Cevabı

Nasıl Yapalım?

● 4 – 5 kişilik gruplar oluşturalım.
● Karton kutunun tabanına cisimleri düşmeyecek şekilde yapıştıralım ve kutunun içine hiç ışık girmeyecek şekilde etrafındaki delikleri
kapatalım.
● El fenerinizin lamba kısmının ölçüsünde kartonun üst kısmından kesip, el fenerini, kutunun içine bakacak şekilde koli bandıyla sabitleyelim.
● Kutunun yan kısmına içeriyi gözümüzle görebileceğimiz büyüklükte delik açalım. Kutunun diğer kenarına ise küçük bir delik açalım.
Soru:

El fenerini açmadan küçük deliği parmağımızla kapatarak sırayla kutunun içine bakalım. Gözlem sonucunda neler gördüğümüzü yazalım.

Cevap:
Kutunun belirli bölümümünde oluşturduğumuz şekiller, kutunun içine doğru el fenerini açmadan kutunun içine baktığımızda herhangi bir şey göremeyiz.

Soru:

Parmağımızla kapattığımız küçük deliği açalım ve sırayla kutunun içine bakalım. İçerdeki cisimlerin ne olduğunu anlamak için ışık yeterli midir? Gözlem sonucunda neler gördüğümüzü yazalım.

Cevap:

Parmağımızla kapattığımız deliği açık tuttup kutunun içine baktığımızda ışığın karanlık olan ortamı tam olarak aydınlatmadığını ve bundan dolayı içerdeki şekilleri tam olarak çıkaramadığımızı tespit etmiş olduk.

Soru:

El fenerinin düğmesini açık konuma getirerek gözlem deliğinden bakalım. Gözlem sonucunda neler gördüğümüzü yazalım.

Cevap:

El fenerini açıp kutunun içine baktığımızda ise kutunun içini çok daha net bir şekilde görebilmekte ve cisimlerin ne olduğunu rahatlıkla çıkarabilmekteyiz.

Soru:

Kutunun içindeki cisimleri hangi durumda daha iyi gördünüz? Neden?

Cevap:

Birincisinde kutunun içi hiç ışık almadığı için herhangi bir şey göremedik. Tamamen karanlık bir ortam vardı.

İkinci durumda her ne kadar içeriye ışık vursa da ışık kutunun içini tam olarak aydınlatmıyordu. Bundan dolayı cisimlerin ne olduğunu tam olarak çıkaramadık.

Üçüncü durumda ise el fenerinin ışığı kutunun içine yansıtıldı ve el fenerinin ışığı kutunun içini tam olarak gördüğü ve şiddetli olduğu için içerideki cisimlerin ne olduğunu tam olarak net bir şekilde görebildik.

Soru:

1. Gemi kaptanları karanlıkta karaya yaklaştığını nasıl anlar?

Cevap:

Gemi kaptanları geminin üst kısmında bulunan ve ışığı güçlü olan deniz feneri sayesinde gemi kaptanları sahillerde bulunan ve karanlıkta kendilerine yol göstermek için kurulan deniz fenerlerine bakarak karaya yaklaştıklarını tespit edebilirler.

Soru:

2. Karanlıkta uçaklar piste güvenli bir şekilde nasıl inebilir?

Cevap:

Karanlıkta uçakların ineceği pist önceden etrafı güzel bir şekilde aydınlatılır ve bu sayede pilot pistin nerede olduğunu bu ışıklandırmalar sayesinde kolayca görüp uçağı güvenli bir şekilde piste indirebilir.

Konu ile ilgili cevabına ulaşamadığınız sorularınızı yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!