3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Meb Yayınları 6. Ünite Doğada Hayat Sayfa 156, 157, 158, 159 Bitki ve Hayvanların Hayatımızdaki Önemi Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Sayfa 156 Cevabı 

Çevrenizde sizden başka hangi canlılar yaşamaktadır?
Cevap:

Çevremize baktığımız zaman birçok canlı türünün yaşadığını görebiliriz. İnsanlar dışında birçok varlık bu dünyada yaşamaktadır. Bu dünya sadece bize ait olmadığı için onlarla bu yaşam alanını paylaşmak zorundayız. Kuşlar, böcekler, fare, kedi, köpek, aslan, kurt gibi canlı türlerinin bazılarını yaşadığımız yerlerde görebiliriz. Kırsal kesimde yaşayan insanlar daha farklı canlı türlerini görebilirler.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Sayfa 157 Cevabı 

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı neler olurdu?
Cevap:

Yeryüzünde bitkiler olmasaydı doğal denge bozulmuş olurdu. Çünkü her canlı doğal denge içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bitkiler de canlı varlıklar olarak doğada dengenin ve döngünün oluşmasına katkı sağlar. Bitkiler fotosentez yaparak nefes almamız için gerekli oksijeni üretirler. Ayrıca günlük hayatımızda tükettiğimiz bitkiler farklı vitaminler içerdiği için vücudumuzun direncinin yüksek olmasını, sağlıklı bir bünyeye sahip olmamızı sağlarlar.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Sayfa 158 Cevabı

Aşağıdaki tabloda bazı hayvanlar ve hayvanlardan yararlanma alanları verilmiştir. Uygun olanlara (X) koyarak işaretleyiniz.

Etinden-Sütünden-Derisinden- Gücünden -Yumurtasından

Cevap:

 

İnsanlar, evlerinde veya bahçelerinde neden bitki yetiştirirler?
Cevap:

İnsanlar yüzyıllar boyunca doğa ile iç içe yaşamışlardır. Bu da onları içgüdüsel olarak evlerinde yada bahçelerinde bazı bitki ve çiçek türlerini yetiştirilmelerine neden olmaktadır. Bitkiler her insana huzur ve zevk verir. Her insan zevkine göre ve değişen duygulara göre bazı bitkiler yetiştirebilir.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı 

Hayvanların yaşamımızdaki yeri ve önemini örnekler vererek açıklayınız.
Cevap:

Geçmişten günümüze kadar insanlar birçok hayvancılık faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Keçi ve koyun gibi hayvanları besleyip yünlerinden istifade etmişlerdir. Büyükbaş hayvan besleyip onların et, süt ve derisinden yararlanmışlardır. Kümes hayvancılığı yapan kişiler hayvanların hem etinden hemde yumurtasından faydalanmıştır. Bazı hayvanlar ise taşımacılık faaliyetlerinde kullanılmıştır. İnsanlar hayvanlardan yararlanıp günlük ihtiyaçlarının birçoğunu karşılamışlardır. Bu belirtilenlerden anlıyoruz ki hayvanların yaşamımızdaki yeri ve önemi çok büyüktür.

Aşağıda verilen besinleri uygun yerlere yazınız. 

Hayvanlardan Elde Edilen Besinler: 

Süt, yumurta, bak, et.

Bitkilerden Elde Edilen Besinler: 

Marul, maydanoz, havuç, domates, biber, ıspanak, nane.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir