3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Sayfa 166-167-168-169 Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi  Doğa ve İnsan Etkinlik Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi  Meb Yayınları 6.Ünite Doğada Hayat Sayfa 166, 167, 168, 169 Doğa ve İnsan Etkinlik  Cevapları

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi Sayfa 166 Cevabı

Nesli tükenmekte olan bir canlı söyleyiniz.
Cevap:

Dünya üzerinde birçok canlı türü vardır. Eko-sistemdeki bozulmaların ve insanların sebep olduğu etkilerden dolayı birçok canlı türü nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Acil bir önlem alınmadığı takdirde birçok canlının neslinin tükenmesinin önüne geçilemeyecektir. Nesli tükenmekte olan birçok canlı vardır. Örneğin; kutup ayısının nesli tükenmektedir. Buzulların erimeye başlamasıyla bu türün nesli tehlike altına girmiştir.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi  Sayfa 167 Cevabı 

Ahmet’in insanların doğayı nasıl etkilediği ile ilgili öğrendiği diğer bilgiler aşağıda verilmiştir. Resimleri inceleyip bilgileri okuyunuz.
Cevap:

Bu etkinliği sizin yapmanız gerekiyor.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi  Sayfa 168 Cevabı 

Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için neler yapılabilir? Araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap:

Nesli tükenmekte olan canlıları korumak için öncelikle küresel ısınmayı durdurmamız gerekir. Ormanlarımızdaki ağaçların kesilmesini durdurmalı, fabrikalaşma durdurulmalı, fabrikadan çıkan atıkların deniz gibi yerlere boşaltılmaması için önlem almalıyız. Ayrıca ağaçlandırma yapmak nesli tükenmekte olan canlıları korumak için çok önemli bir adımdır.

3. Sınıf Meb Yayınları Hayat Bilgisi  Sayfa 169 Cevabı 

Aşağıdaki canlının yaşadığı sorunda insanların nasıl bir etkisi vardır? Duygu ve düşüncelerinizi yazınız.
Cevap:
Aşağıda  görselde belirtilen balık insanların çöplerini denizleri atması ve fabrikaların atıklarını denizlere boşaltmasından dolayı suda yaşayamaz bir hale gelmiştir. Bu şartlar altında balıklar zehirlenerek ölürler ya da hayatları boyunca sürekli sıkıntı çekerler. Bu canlı da dünyamızda yaşadığı için onun yaşam alanını zorlaştırmamalı ve denizleri kirletmemeliyiz.
İnsanların doğaya olumlu etkileri nelerdir?
Cevap:

İnsanların doğaya olumsuz etkileri olduğu gibi olumlu birçok etkisi de vardır. İnsanlar çevresinde bulunan doğal sebeplerden dolayı tükenmekte olan canlıların neslini devam ettirebilmesi için birçok konuda çalışma yapmaktadır. Yine doğal yaşam alanında yaşarken hasar alan ya da ölmek üzere olan canlılara yardım ederek onların hayatta kalmalarını sağlamaktadırlar.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir