4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 61-62 Cevapları

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 61 Cevabı

Soru:
Aşağıdaki şiirde hangi ahlaki davranışlardan bahsedilmektedir? Değerlendiriniz.

Hiç kimseye hor bakma,
İncitme gönül yıkma,
Sen nefsine yan çıkma,
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler.

Cevap:

İnsanlara hoşgörü ile yaklaş, mütavazi ol, insanların gönüllerini, kalplerini kırma onları hoş tut, nefsine yenik düşmeyip kendi nefsinle mücadele et ki Allah sana hayırlı olanı nasip etsin.

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 62 Cevabı

Soru:

Hz. Ayşe’ye, Sevgili Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in ahlakı sorulunca bu soruya o şöyle cevap vermiştir: “… Onun ahlakı Kur’an’dı.”(6) “Peygamberimiz (s.a.v.) kimseyi azarlamazdı… İki iş arasında kaldığı zaman günah olmadıkça kolayını seçerdi. Günah işlemekten sakınırdı. Kendine yapılan kötülüğün intikamını almazdı. Suç işleyene hak ettiği cezayı verirdi.”(7) “O, kaba, çirkin söz ve davranışlarda bulunmaz, çarşı pazarda insanlarla yüksek sesle konuşmazdı. O, kötülüğe kötülükle karşılık vermez, bağışlayıcı ve hoşgörülü davranırdı.”(8)

Peygamberimizi (s.a.v.) örnek almanın ahlakımızı güzelleştirmedeki önemini değerlendiriniz.
Cevap:

Peygamber Efendimizi ( S.A.V) örnek almak bizim hem bu dünyada hem diğer dünya yani ahirette kazançlı çıkarır. O yeryüzünün en mükemmel insanıdır. Onun yolu doğru yoldur, onun yolu cennet yoludur, onun yolu Allah yoludur. Onu örnek almak bize insanlığı kazandırır. Çünkü o insanlığı o güzel davranışlarıyla kazandı. Bu nedenle  Efendimizi örnek almak her yönüyle faydalı bir davranıştır.

Yukarıdaki şiire göre dinin ahlaki davranışlardan bize neleri öğrettiğini değerlendiriniz?
Cevap:

Dinin ahlaki davranışları bizlere Allah yolundan ayrılmamayı, doğruluk, iyilik, tevazu, merhamet, saygı, sevgi, adaletli olmayı, haram, zina, hırsızlık gibi kötü davranışlardan uzak durmamızı uyarıyor.

 

Konu ile ilgili dülüncelerinizi aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir