4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67-68-69 Cevapları

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Soru:
Şiirde anneye duyulan sevgi nasıl ifade edilmiştir? Siz de annenize sevginizi ifade eden düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

Şiir içerisinde anneye duyulan sevgi çok güzel bir şekilde ifade edilmiştir. Anne, dünyadaki en değerli varlıktır. Çünkü o üzerimizde en çok emeği olan kişidir. Anneler çocuklarını karşılıksız, gerçekten severler. Bizler de onların bu sevgisine layık olmalı, onlara her zaman saygı duymalıyız. Herkes gibi ben de annemi çok seviyorum.

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Soru:
Kardeşlerinizden ayrı kaldığınızda neler hissedersiniz? Duygularınızı aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

Kardeşlerimden ayrı kaldığım zaman kendimi çok üzgün hissediyorum. Çünkü onlarla birlikte vakit geçirmeyi, oyun oynamayı ve eğlenmeyi özlüyorum. Onlardan ayrı kaldığım zaman onları çok özlüyorum. Çünkü bu hayatta en güzel anılarımı onlarla paylaştım. Onlar olmadığı zaman kendimi çok eksik hissediyorum.

4. Sınıf İlke Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Soru:
Birlikten güç doğar.”, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözlerini, kardeşler arasında yardımlaşma ve dayanışma açısından değerlendiriniz.
Cevap:

Bir kişi bazı durumlarda bir şeyi tek başına yapmayabilir. Fakat iki kişi veya daha fazla kişi olunduğu zaman o iş kısa süre içerisinde yapılabilir. Yukarıda belirtilen atasözleri de bize bu mesajı vermektedir. İnsanlar birlik olduğu zaman tüm sıkıntıların üstesinden daha rahat bir şekilde gelebilirler. Bir kişinin yaptığı işle iki kişinin yaptığı iş arasında çok büyük fark vardır. Kardeşlik de böyledir. Tek kardeş olduğu zaman yalnız kalır. Fakat iki veya daha fazla kardeş olunduğu zaman tüm sıkıntılar daha çabuk çözülür.

Aşağıdaki boşluğa kardeş sevgisini anlatan bir resim çiziniz.
Cevap:

Bu etkinliği sizin yapmanız gerekiyor.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir