4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 140-148 Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Hazırlık Çalışmaları Soruları ve Cevapları

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 140 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Geçmiş dönemlerde yaşayan insanların evlerini nasıl aydınlattığını araştıralım.

Cevap:

Geçmiş insanlar elektrik olmadığı zamanlarda evlerini gaz lambası, mum gibi evi aydınlatma amaçlı cisimler kullanılırdı.

2. Günümüzde evlerimizi aydınlatmak için nelerden faydalandığımızı defterimize liste hâlinde yazalım.

Cevap:

Günümüzde evlerimizde elektriğe bağlı olarak tek anahtarla odanın veya evin herhangi bir bölümünü tek bir hareketle aydınlata bilmektedir. Elektrik olmadığı, kesildiği sırada evlerde bulunan şarjlı aydınlatma araçları kullanılmaktadır.

Günlük yaşamımızda aydınlatmada kullandığımız araçları düşünelim. Eğer bu araçlar olmasaydı, neler olurdu? Arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap:

Günümüz şartlarına göre çok zor bir süreç yaşanırdı. Hayat durur hale gelir, çünkü günümüzde her şey teknolojiye bağlı olarak çalıştığı için elektrik olmadığında hiçbir şey yapılamaz.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 148 Cevabı

Uygun aydınlatmanın ne demek olduğunu ve uygun aydınlatmanın nasıl yapılacağını çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı bilgisayardan yararlanarak sunu şeklinde hazırlayalım. Yaptığımız çalışmayı sınıfta arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap:

Işığın aydınlatma miktarı, ışığın şiddetti veya yansıma miktarını iyi ayarlamak gerekir. Işığın göze zarar vermeyecek şekilde seçilmesi gerektiğidir. Işığın gündüz gün ışığına yakın bir tonda olmasıdır. Gözü yormayacak şekilde olması durumudur.

 

Konu ile ilgili cevabına ulaşamadığınız sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir