4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 152-153-156-157-161 Cevapları

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 152 Cevabı

ETKİNLİK

Ben Olsam

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının önemi ile ilgili düşüncelerimizi aşağıda verilen “Ben olsam” bölümlerine yazalım.

Arzu annesinin uyarılarına rağmen odasının lambalarını sürekli açık bırakıyordu.

Ben olsam:

İhtiyaç olmadığı halde elektriği boşuna harcamak, israf etmek hoş olan şeyler olmadığı gibi bu gibi davranışlar tavsiye edilmez.
Babası Serdar’ı markete gönderdi. Marketten tasarruflu ampul almasını söyledi. Serdar normal ampullerin daha ucuz olduğunu görünce tasarruflu ampul yerine normal ampullerden daha fazla aldı. Eve geldiğinde babası bunun doğru olmadığını söyledi.
Ben olsam: 

Daha az harcayan, tasarruflu olan ampul tercihim olurdu. İlk başta diğer ampullerin ucuzluğu benim gözüme hoş gelebilir. Fakat unutmamalı ki elektrik faturası her ay gelmektedir. Eğer ucuz olanı alsaydım her ay gelen faturalar tasarruflu ampule göre daha fazla gelirdi. Bu durumda her ay çok daha fazla para vermiş olurdum.

Yukarıda, bir arkadaşımızın merak ettiği konuyla ilgili Bilim Çocuk dergisine yazdığı yazı verilmiştir. Geceleri gökyüzüne baktığımızda yıldızların ne kadarını görüyoruz? Bunun nedeni ne olabilir? Bu soruya cevap bulabilmek amacıyla bir etkinlik yapalım.

Cevap:

Gece gökyüzündeki yıldızları görmek istiyorsak dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Şehir içi ile şehir dışında görülen yıldız sayısı aynı olamaz. Çünkü şehir içi geceleyin aşırı aydınlatmadan dolayı gökyüzünde olan birçok yıldızı görmemizi engeller. Ama şehir dışında ışık miktarı az ya da yok denecek kadar az olur. Bundan dolayı daha çok yıldız görülür.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 153 Cevabı

ETKİNLİK

Işık Kirliliğini Öğrenelim

Kullanılacak Malzemeler • Kâğıt • Kalem

Etkinlik Basamakları

Arkadaşlarımızla 2-3 kişilik gruplar oluşturalım.

Işık kirliliği konusunda bir araştırma yapalım. Yaptığımız araştırma sonuçlarını rapor şeklinde hazırlayalım. Hazırladığımız raporu arkadaşlarımıza sunalım.

Araştırma sonuçlarımızdan yararlanarak ışık

kirliliğinin olumsuz etkilerini defterimize listeleyelim.

Sorular

Işık kirliliğinin ne olduğunu açıklayalım.

Cevap:

Işık kirliliği, ışığın yeryüzünde yaşayan canlıları rahatsız edecek şekilde yanlış kullanılması olayıdır. Yanlış yönde, yanlış miktarda, yanlış yerde, aydınlatılmaması gereken bir yerde ışık kullanımı hem ekonomik kayıp hem de canlıları rahatsız edici bir durum söz konusudur.

Işık kirliliğinin nedenlerinin ne olabileceğini arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap:

  • Renkli ve gereğinden fazla ışık kullanılarak ışık gösterilerinin yapılması

  • Güvenliği sağlama amacına yönelik olarak gereğinden fazla ışık kullanılması ışık kirliliğine neden olur.

  • Turistik yerlerde ve birçok ticari yerde yapılan ışık oyunları ışık kirliliğine neden olur.

  • Yaşam alanlarından dışarıya taşan ışıklar ışık kirliliğine neden olur.

  • Sokak, bahçe ve park alanları yanlış aydınlatma çalışmasının yapılmasından dolayı ışık kirliliğine neden olur.

Işık kirliliğinin kuşları nasıl etkileyebileceğini arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap:

Kuşlar çeşitli yöntemlerle belirli ay ve günlerde çeşitli yerlere göç ederler. Göç ederken yıldızların konumu, güneşin açı ve yönü, yeryüzü manyetik alanına göre göç etme yetenekleri vardır. Fakat gelişen ve değişen teknolojiyle beraber yeryüzünde bulunan göçmen kuşları deniz fenerleri, aydınlatılmış gökdelenler ya da kurulmuş tesisler kuşların göç etme mekanizmasını etkiliyor; kendilerini yönlendirme yeteneklerini etkileyip yok ediyor.

Işık kirliliğinin gök cisimlerinin gözlenmesini nasıl etkileyeceğini tartışalım.

Cevap:

İyi bir gözlem yapılmak isteniyorsa seçilecek yerin ışıksız bir ortam olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ışığın çok olduğu yerlerde sağlıklı bir gözlem yapamayız. Işık çok olduğu zaman gökteki yıldızların görünmesi güçlenir.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 156 Cevabı

NELER ÖĞRENDİK?

Aşağıdaki soruları fotoğraflarda görülen ışık kaynaklarından yararlanarak cevaplayınız.

a. Geçmişte aydınlatma amaçlı kullanılan ışık kaynaklarının numaralarını aşağıdaki noktalı yere yazalım.

Cevap: 1,3,6

b. Günümüzde aydınlatma amaçlı kullanılanların numarasını aşağıdaki noktalı yere yazalım.

Cevap: 2, 4, 5

2. Öğretmenin sorusunu kim doğru cevaplamıştır? Bu cevabı seçmemizin nedenini açıklayalım.

Cevap:

Bence Merve doğru cevaplamıştır. Çünkü ortamların gereğinden fazla aydınlatılması ışık kirliliğine neden olur.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 157 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Çevremizde hangi ses kaynaklarının bulunduğunu bir liste hâlinde yazalım.

Cevap:

İnsan,Hayvanlar,insanların ürettiği aletler gibi kaynaklardır.

2. Yaşadığımız ortamlardaki sesleri dinleyelim. Bu seslerden hangilerinin bizleri rahatsız ettiğini arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap: 

Taşıt sesi ve insanların sokaklarda sabahın erken saatlerinde köşe başlarında toplu şekilde konuşmaları çok rahatsız ediyor. Ve bunlar ses kirliliğine neden oluyor.

Havaalanı pistlerinde uçakların iniş ve kalkışlarında görevli kişileri gözlemlersek kulaklarına bir alet taktıklarını görürüz. Bu kişilerin bu aletleri takmalarının nedeni ne olabilir?

Cevap:

Uçakların çıkardığı yüksek sesten dolayı kulaklarını bu seslerden korumak için kulaklık kullanırlar.

4. Sınıf SDR İpekyolu Fen Bilimleri Sayfa 161 Cevabı

Soru:

Ses şiddetini değiştirmeye yarayan araçların neler olduğunu öğrendik. Peki bu araçların olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir?

Cevap:

Öncelikle işitme sıkıntısı olan insanlar için veya bir topluluğa konuşurken herkesin duymasını sağlaması olumlu yanlarındandır. Diğer taraftan da  olumsuz yanı da yüksek sese maruz kalan insanlarda işitme kaybı ve kulak rahatsızlıklarına neden olabilir.

Soru:

Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz etkilerinin neler olduğunu çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı bilgisayardan yararlanarak elektronik sunu şeklinde hazırlayıp sınıfta arkadaşlarımıza aktaralım.

Cevap:

Yüksek, şiddetli ses çıkaran araçlar ve gereçler sayesinde, sesler istenilen noktaya veya noktalara ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda bu araçlarını sesini azaltıp yükseltebilme özellikleri de mevcuttur.  Çok kalabalık alanlarda veya yerlerde sesin şiddetinin ayarlamasını artırabilme özelliği taşımaktadır. Stad, tören ve şölenlerde bu ses sistemlerinden yine yararlanılır.

Soru:

Peki, şiddetli ses üreten araçların olumsuz etkileri neler olabilir?

Cevap:

En önemlisi ses kirliliğine neden olup insanların yüksek bir ses çıkardıkları için işitme ve işitme kayıplarına kulak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

 

Konu ile ilgili cevabına ulaşamadığınız sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir