4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Sayfa 188-189-190-191-192 Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Farklı Kültürler Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık 7. Ünite Küresel Bağlantılar Sayfa 188, 189, 190, 191, 192 Farklı Kültürler Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188 Cevabı

Bir ülke ile ilgili turizm amaçlı tanıtım broşürü hazırlayacak olsaydınız, broşürünüzde o ülkenin hangi alanlardaki özelliklerine yer verirdiniz?
Cevap:

Bir ülke ile ilgili turizm amaçlı tanıtım broşürü hazırlayacak olsaydım öncelikle o ülkenin tarihi güzelliklerini yer verirdim. Örneğin; Türkiye ile ilgili turizm amaçlı bir broşür hazırlayacaksam İstanbul Kız Kulesi, Ayasofya Cami, Galata Kulesi, Sultanahmet gibi fotoğraf ve bazı bilgiler paylaşırım. Ayrıca bunun dışında yemek kültürümüze ait olan baklava, iskender, lokum gibi ürünlerin görsellerini broşürlerde kullanırdım.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 189 Cevabı

Ülkemizde ugroiskola oyununa benzer çocuk oyunları oynanıyor mu? Oynanıyorsa bu oyunların adları ve kuralları nelerdir?
Cevap:

Ülkemizde ugroiskola oyununa benzer çocuk oyunları oynanmaktadır. Bu oyuna benzer seksek denilen ve genellikle kız çocuklarının oynadığı bir oyunu örnek olarak gösterebiliriz.

Seksek oyununda bir tebeşir yardımıyla yerlere birbirini izleyen çeşitli kareler çizilir. Bu karelerin içerisinde 1-2-3-4-5 gibi sıralamalar yapılır. Tek oynanabildiği gibi birden fazla kişiyle de oynanabilir. Bu oyunu oynarken bir taşa ihtiyaç vardır. Bu taşın yassı olması tercih edilir. Yassı olan bu taş 1 numaradan başlayarak karelerin içerisine atılır. Oyuncu tek ayağı ile çizgilere basmadan taşı sürükleyip ilerleme sağlar. Taş sekmeden çıkar veya çizgiye gelirse kişi oyundan elenir. Bu şekilde sıra diğer oyuncuya geçer.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı

Türk ve Macar mutfakları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?
Cevap:

Türk ve Macar mutfağında arasındaki bazı benzerlikler vardır. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgemizde kullanılan isot Macar mutfağında da sıklıkla kullanılmaktadır. Macar mutfağı da tıpkı bizim ülkemiz gibi baharatları sevmektedir. Bu iki mutfak arasında ortak kullanılan bazı kelimeler yer almaktadır.

Bu kelimelerden bazıları şu şekildedir:

 • Keçi,
 • Buğday,
 • Tavuk,
 • Dolma,
 • Kabak,
 • Patlıcan.
Türkiye’yi ziyaret eden bir turist olsaydınız ülkenize götüreceğiniz hediyelik eşyalar neler olurdu?
Cevap:

Ülkemizi ziyarete gelen turistler buranın coğrafi ve kültürünü tanıyıp ülkemizden birçok şeyi öğrenirler. Bunun yanı sıra ülkemizin kültür değerlerine ait bazı hatıraları da yanlarında götürüp sevdiklerine hediye ederler.

Türkiye’yi ziyaret eden bir turist olsaydım ülkeme götüreceğim hediyelik eşyalar şu şekilde olurdu:

 • Lokum,
 • Türk kahvesi,
 • Tablo,
 • Heykel,
 • Magnet,
 • Kitap,
 • Biblo.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı

Japon kültürü ile ülkemizin sahip olduğu kültürel özellikleri karşılaştırdığımızda iki ülke arasındaki benzerlik ve farklılıklar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap:

Japon kültürü tüm dünyada ilgi gören bir kültürdür. Türk kültürü de tıpkı Japon kültürü gibi başka ülkeler tarafından ilgi görmektedir. Japon kültüründe çay seramonisi adı verilen bir misafir ağırlama tarzı vardır. Çay, Japon kültüründe önemli olduğu gibi bizim Türk kültürümüzde de çok önemlidir. Bu bakımdan yeme – içme kültürümüzde ortak bir noktamız vardır diyebiliriz. Ayrıca onlar misafir ve saygı anlamında bazı şeylere çok değer verirler. Biz de misafire değer veririz.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir