4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sorumluluk Üstleniyorum Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Sorumluluk Üstleniyorum Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık 5. Ünite Üretim, Dağıtım ve Tüketim Sayfa 157, 158, 159, 160, 161, 162 Sorumluluk Üstleniyorum Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı

Sorumluluk sahibi bireylerin günlük hayattaki davranışlarına hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap:

Sorumluluk sahibi bir birey her zaman trafik kurallarına uyar, ödevini zamanında yapar, servisini kaçırmaz, sinema gibi yerlerde yüksek sesle konuşmaz, toplu taşımada yaşlı insanlara yer verir, odasını toplar, zamanında okula veya işe gider, çevresini kirletmez.

Evinizde hangi sorumlulukları üstleniyorsunuz?
Cevap:

Evde ekmek almak, alışveriş sırasında anneme yardım etmek, eşyaları korumak, erken bir saatte yatmak, yatağımı toplamak, odamı toplamak, derslerime zamanında çalışmak, sınavlarıma zamanında çalışmak, anne ya da babama yardım etmek, çöp atmak gibi çeşitli sorumlulukları üstleniyorum.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

İnsanların sorumluluklarını yerine getirmediklerinde karşılaştıkları durumlara hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap:

İnsanlar sorumluluklarını yerine getirmedikleri zaman toplum içerisinde birlik ve beraberlik bozulur. Toplum içerisinde karmaşa olur, insanların ihtiyaçlarına karşı hizmet olmaz, siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda aksamalar başlar, toplum içerisinde barış ve güven ortamı yok olur.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı

Mutlu, yukarıda belirttiği sorumluluklarını yerine getirmez ise bunun sonuçları neler olabilir?
Cevap:

Sorumluluk sahibi olmak hem birey için hem de toplum için çok önemli bir yere sahiptir. İnsan öncelikle kendisi ile ilgili sorumlulukları yerine getirmelidir. Daha sonra ailesi, okulu, çevresine karşı olan sorumluluklarını bilmeli ve bu doğrultuda davranmalıdır. Mutlu, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği zaman sıkıntı yaşayabilir. Mutlu, sahiplendiği kuşunun bakımını düzenli yapmazsa kuş hastalanabilir. Onun yemeğini ve diğer bakımlarını eksik yaptığı için bu kuş ölebilir. Bunun için çok dikkatli olmalı ve sahiplendiği hayvana iyi bakmalıdır.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı

Okulunuzda hangi sorumlulukları üstleniyorsunuz? Bu sorumlulukları yerine getirebilmek için neler yapıyorsunuz?
Cevap:

Her insanın günlük hayatta sorumlulukları vardır. Evde olduğu gibi okulda da sorumluluklarımız vardır. Bir kişi okul idaresinin ona verdiği görevleri doğru bir şekilde yerine getirmelidir. Aksi halde sorumluluklarında sıkıntı yaşayabilir. Bu şekilde düzeni bozulur.

Ben okulda tiyatro gösterisinde bir sorumluluk aldım. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek için düzenli bir şekilde provalarımı yapıyorum. Çünkü provalarımı yapmazsam sene sonunda düzenlenen bu tiyatroda başarılı olamam.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevabı

Oktay’ı görseydiniz ona neler söylemek isterdiniz?
Cevap:

Oktay’ı görseydim ona güvenimin olmadığını, onunla arkadaşlığım arasında bir sınır koyacağımı, takımını mağdur durumda bıraktığı için ona çok kızgın olduğumu söylerdim. Çünkü Oktay herhangi bir mazeret belirtmeden masa tenisi takımına gelmemiştir.  Bu şekilde arkadaşlarını mağdur etmiştir. Onun yaptığı bu davranış çok yanlıştır. Her insan verdiği sözde durmalıdır, arkadaşlarını yarı yolda bırakmamalıdır.

4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162 Cevabı

Aşağıdaki hikâyeyi okuyunuz. Buraya kadar öğrendiklerinizden de yararlanarak hikâyenin devamında neler yaşanmış olabileceğini noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

Padişah Bilge’nin söylediği öğüdü dinlemiştir. Onu dinleyerek oğluna sarayın hazine sorumluluğunu vermiştir. Padişah oğluna hazinede günlük ne kadar para olduğunu, harcamaların kadar olduğunu söylemesini istemiştir. Çünkü gelirlerin azalması ülkeyi tehlikeye sokabilir.

Bu şekilde maaşlar ödenmez ve okul gibi yerler yapılmaz. Padişahın oğlu aldığı sorumluluğun etkisiyle sabah erkenden işe başlamış. Hazineyi saymış ve bu doğrultuda babasına bilgi vermiştir. Sorumluluk sahibi olan bu çocuk hayatının geri kalan zamanında hiç sıkılmamıştır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir