5. Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 56-57 Cevabı

5. Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Soru:

Ankara Etnografya Müzesi’nin Genel ağ sayfasını ziyaret ederek sitedeki görselleri inceleyiniz. erilen görselleri günümüzle karşılaştırınız. Karşılaştırdığınız görsellerin günümüzle bir farklılık oluşturup oluşturmadığını söyleyiniz.

Cevap:

Görselleri karşılaştırdığımız zaman günümüz ile eski arasında giyim – kuşam, yeme – içme gibi bazı unsurlarda değişiklikler olmuştur.

Soru:

Günümüzde bu geleneklerden hangileri devam etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Günümüzde bu geleneklerden ölüm yemeği, sünnet yemeği ve düğün yemeği gibi bazı gelenekler devam etmektedir. Bu gelenekler toplumumuz açısından ve birlik beraberlik açısından çok önemlidir.

5. Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı

Soru:

Kültürümüzü yansıtan bir konuda sözlü tarih çalışması yaparak değişen veya aynı kalan unsurları tespit edip arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Dini bayramlar kültürümüzü yansıtan en önemli unsurlardır. Eskiden bayramlarda insanlar arefe günü çok telaşlı olurdu. Aile büyüklerimiz bayram için tatlı ve börek tarzı yiyecekler hazırlardı. Herkes bayram için kendine yeni kıyafet alır ve bayram sabahı büyük bir heyecanla onları giymek için beklerdi. Bayram sabahı herkes erken kalkar erkekler bayram namazına gider ladınlar ise evde kahvaltı hazırlardı. Kahvaltıdan sonra insanlar akrabalarına ve komşularına gidip onlarla bayramlaşırdı. Eve misafir geldiği zaman onlara çeşitli ikramlar yapılırdı. Bayramlar milli birlik ve beraberlik içinde kutlanırdı. Günümüzde ise eski bayram heyecanı kimsede kalmadı. İnsanlar eskisi gibi tatlılar ve börekler yapmamaktadır. Çoğu insan akraba ve komşu ziyaretlerine bile gitmemektedir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir