5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 33 Cevabı

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 33 Cevabı

RAMAZAN VE ORUÇ

1. Bakara suresinin 185. ayetinin anlamını Kur’an mealinden bularak defterinize yazınız. Bu ayette nelerden bahsedilmektedir? Defterinize not ediniz.

Cevap:

Bakara suresinin 185. ayetinin anlamı şu şekildedir:

O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).

Bu ayette Kur’an’ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiği, bu aya yetişen kişinin oruçlu olması gerektiği, fakat oruç tutamayacak kadar hasta olan ve yolcu olan kişilerin daha sonra tutmak üzere tutmayabilecekleri ifade edilmektedir.

2. Ramazan ayını önemli kılan unsurların neler olduğunu aile büyüklerinizle konuşunuz. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.

Cevap:

Ramazan ayında o aya ait olan farz olan oruç ibadetinin yapılması gerekir. Ayrıca Kur’an’ı Kerim bu mübarek ayda indirildiği için her gün düzenli bir şekilde okunmalıdır. Ramazan ayına özel olan teravih namazının bu ayda olması ve bu aya ait özel namaz ve tesbihlerin olması, iftar ve sahura kalkmak ve oruçlu olmanın bile sevap kazandırdığı bir ay olması bu ayın ne kadar önemli yaptığını aile büyüklerimle konuştuk.

3. Sahur, imsak, iftar, fitre kavramlarının anlamlarını Genel Ağ, Dinî Terimler Sözlüğü vb. kaynaklardan araştırıp öğreniniz.

Cevap:

Sahur: Ramazan’ da oruç tutan kişilerin imsaktan önce yedikleri ve içtikleri şeylere verilen isimdir. İslamiyet’te aşırı yemek yemek çok iyi sayılmazken, gündüz güçlü olabilmek için sahurda çok yemenin herhangi sakıncası olmayacağı bildirilmiştir.

İmsak: Fecr-i sadığın oluştuğu vakit yani oruca başlama vaktine verilen isimdir

İftar: Oruçlu olan kişinin gün batımı ile orucunu yemek ya da içecek ile açmasına verilen isimdir.

Fitre: Ramazan ayında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların yoksul olan kişilere verdikleri sadakaya verilen isimdir.

4. Orucun önemi ile ilgili bir hadis öğrenip defterinize yazınız.

Cevap:

Orucun önemi ile ilgili birçok hadis vardır. Benim öğrendiğim hadis aşağıdakidir.

“Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.”

Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu: Aziz ve celîl olan Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur.

5. Teravih namazı hakkında bir araştırma yapınız.

Cevap:

Teravih namazı, sadece Ramazan ayında kılınan ve sünneti müekkede olan bir namazdır. Yatsı namazını kıldıktan sonra cemaatle ya da yalnız kılınabilir. Yirmi rekattan oluşmaktadır. Genellikle ikişer ya da dörder rekat şeklinde kılınır. Her dört rekatta biraz dinlenilir ve salavat tarzı bir şeylerle meşgul olunur. Hz. Ömer (ra) ‘ in halifeliğinde cemaatle birlikte düzenli olarak kılınmaya başlanmıştır.

6. Genel Ağ, ansiklopedi vb. kaynaklardan diş kirası, Hırka-i Şerif, tekne orucu ve aşure hakkında bir araştırma yapınız.

Cevap:

Diş Kirası: İftira gelen Müslümanlar ayrılırken onlara verilen hediyelere verilen genel isimdir.

Hırka-i Şerif: Peygamber Efendimizin hırkasına denir. Hırka-i Şerif Camisi’ nde bulunmaktadır. Peygamberimizin Mirac’a çıkarken üzerinde olduğu rivayet edilmektedir.

Tekne Orucu: Çocukları oruca alıştırmak ve sevdirmek için ya da oruç tutamayan kişilerin içlerini rahatlatmak için günün belirli saatlerini oruçlu geçirmelerine verilen isimdir.

Aşure: Muharrem ayının 10. gününe verilen isimdir. Kayısı, nohut, fasulye gibi baklagil ve kuru meyvelerden bir tatlı yapılarak çevrede bulunan kişilere ikram edilir. Aşure, mucize ile beraber Musa (as) ‘ın gemisi dağa oturmuş ve ellerindeki kalan yiyeceklerin hepsi karıştırılıp pişirilerek elde edilmiştir. Bu gelenek günümüzde de hala yaygın olarak yapılmaktadır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.