5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 87-90-91 Cevapları 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 87 Cevabı 

Peygamberimiz ve ailesi hakkında bir öykü yazalım.

Cevap:

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), her yönüyle insanlara rehber olan bir kişidir. O, Allahu Teala’nın kulu ve bizlerin peygamberidir. Hz. Muhammed’e Kur’an-ı Kerim nazil olmuştur. Peygamber Efendimiz ümmeti için en güzel rehberdir. O, ashabına karşı, çocuklarına ve ailesine karşı her zaman adil, sabırlı ve yol gösterici bir insan olmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), her zaman dürüstlükten, doğruluktan, adaletten ve merhametten yana bir kişi olmuştur. İslam konusunda hiç kimseye taviz vermemiş her zaman ciddi olmuştur. Hz. Muhammed’in hayatı hepimiz için rehberdir.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 90 Cevabı 

Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir dede idi?

Cevap:

Hz. Muhammed, torunlarına karşı her zaman sabırlı, eğitici, öğretici, adil ve anlayışlı olmuştur. O, torunlarına yetişkin bir bireye davrandığı gibi davranmış, onlara toplum ve aile kurallarını öğretmiştir. Yeri geldiğinde torunlarına nasıl nasihat etmiş, dünya ve ahiret hayatının hayatının inceliklerinden bahsetmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), her yönüyle örnek bir insandır. Dede olarak, koca olarak, baba olarak, lider olarak hepimize rehberdir.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 91 Cevabı 

Senin de dedenle birlikte oynadığın özel bir oyunun var mı? Varsa arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Cevap:

Her dede torunları ile oyun oynar ve onların istediklerini yapar. Dedeler için torun sevmek çocuklarını sevmekten çok daha ötedir. Bundan dolayı torunlar da dedelerini çok severler. Herkesin dedesi ile yaşadığı farklı ve güzel anıları olabilir. Dedeler torunlarıyla genellikle at binme, kör ebe, sonra, deve cüce gibi oyunlar oynarlar. Benim dedemle oynadığım özel bir oyun yok ama evdeyken sonra, at binme ve körebe gibi bazı oyunları oynuyoruz.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.