5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 99-100 Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 99 Cevabı

Peygamberimiz, her zaman etrafındaki yoksul insanlarla ve yetim çocuklarla yakından ilgilenmiş, onlara yardım etmiş ve onları koruyup göz etmeyi tavsiye etmiştir.

Bizler de yoksul ve yetimlere yardım etmek için neler yapabiliriz? Bulduğumuz çözüm önerilerini arkadaşlarımızla konuşalım.

Cevap:

Her insan çevresinde bulunan yoksul ve yetimlere yardım etmek için çeşitli şeyler yapabilir. Örneğin; fırınlarda askıda ekmek uygun uygulaması yapılabilir. Ayrıca sevgi evlerinde bulunan çocuklar ziyaret edilebilir. O çocukların ihtiyacı varsa o ihtiyaçlar giderilebilir .

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayınları Sayfa 100 Cevabı

Sınıfımızda Peygamberimiz ve ailesinin örnek davranışları anlatan bir pano yapalım.

Cevap:

Komşuluk ve akrabalık ilişkilerine özen gösterilir:

Peygamber Efendimiz ve ailesi komşularıyla ve yakınları ile her zaman ilgilenmiş ve onları ziyaret etmişlerdir. Bir sıkıntıları olduğu zaman onlara ortak olmuştur. Peygamber Efendimiz her zaman komşulara iyilik yapılmasını ve gözetilmesi istemiştir.

İsraftan kaçınırdı:

İslam dini israfı yasaklamıştır. Allahu Teala, Kur’an’ı Kerim’de ‘yiyin için fakat israf etmeyin’ buyurmuştur. Çünkü Allah israf edenleri sevmez buyurarak israftan kaçınılmasını bizlere emretmiştir.

Yoksullar ve yetimler gözetilirdi:

İslam dininde sıkıntı içinde olan ve maddi imkanı olmayan insanlara yardımcı olunması emredilmektedir. Peygamber Efendimiz de yetimlerle yakından ilgilenmiş ve onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir