5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Yargı Yayınevi Sayfa 41 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 41 Cevabı
Soru:
A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1. İnsanlar peygamberlere neden ihtiyaç duyarlar?
Cevap:  

Peygamberler, insanlar arasından Allah-u Teala’nın seçtiği kullardır. Allah’ın elçisi olarak vahyi insanlara ulaştırmakla görevlidirler. İnsanların, her dönemde peygamberlere ihtiyacı vardır. Peygamberler, Allah tarafından özel olarak seçilmiş ve korunmuş kişiler olarak en iyi örneklerdir. Peygamberler en iyi tek örnek olarak çok değerli kişilerdir. Bu sebeple dünya hayatının ve ahiretin anlaşılması için peygamberlere ihtiyaç vardır. Peygamberlerin varlığı iyiyi, doğruyu, adaleti yaymak ve yaşamak için çok önemlidir. Cihadın anlaşılması ve yapılması, dinin yaşanması ve yaşatılması peygamberlerden sağlanan örneklerle en iyi şekilde gerçekleşmektedir.

Peygamberlere iman etmek, imanın şartlarından bir tanesidir. Peygamberlere iman, kulların imanını tamamlayan en önemli parçalardan biridir. Peygambere iman etmek Allah’a iman etmektir. Çünkü vahyin insanlara ulaştırılması peygamberler aracılığıyla olmaktadır.

2. Hz. Nuh (a.s.) peygamberin kavmi nasıl bir milletti?
Cevap:  

Allah-u Teala, insanlar arasından peygamberler seçerek onları elçi olarak tayin edip insanlara dini öğretsin ve adaleti yaşatsın diye insanların arasına göndermiştir. Peygamberler, Allah’ın elçisi olarak seçilmiş önemli kişilerdir. Hazreti Nuh (a.s.) da seçilmiş peygamberler arasında yer almaktadır. Nuh (a.s.), tufan yaşandığı için insanlığın ikinci babası kabul edilmektedir. Çok zor bir kavmi vardı. 950 yıl yaşayan ve sürekli olarak Allah’a davet eden bir peygamber olarak çok az kişiyi ikna edebilmiştir. Kavmi, onunla dalga geçen, ona inanmayan, görevini değersizleştiren, alaycı, inatçı ve gafil bir toplum olarak bilinmektedir. Nuh (a.s.)’ın oğlu da ona iman etmemiştir

3. Hz. Musa’nın (a.s.) mucizeleri nelerdir?
Cevap:

Peygamberler, Allah’u Teala’nın elçisi olarak görevlendirilmiş ve seçilmiş kişilerdir. Allah-u Teala birçok peygamber göndermiştir. Bu peygamberler Allah’tan aldıkları vahyi insanlara bildirmek, barış, güven ve huzur ortamının inşa edilmesi için mücadele etmek için hayatlarını sürdürmüşlerdir. Hazreti Musa (a.s.)’ın mucizeleri vardır. Mucize, insanı aciz bırakan olaylar anlamına gelir. Hazreti Musa (a.s.)’ın peygamberliğinde bazı mucizeler olmuştur. Bu mucizelerine  rağmen hala O’na iman etmeyen insanlar da olmuştur. Onunla birlikte iman eden kişiler muhakkak cennete gitmiştir.

Hazreti Musa (a.s.)’ın mucizeleri şöyledir:

  • Asası yılana dönüşmüştür.
  • Sağ elini  koynuna götürdüğü zaman beyaz olması.
  • Kızıldeniz’i yarması.
  • Kurbağaların istilası da bir onun mucizesidir.
  • Gökten bıldırcın ve helva yağması da ona ait bir mucizedir.
4. Hz. Isa (a.s.) nasıl dünyaya geldi?
Cevap:

Kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim’e göre Meryem bakireydi. İnsanlardan uzakta Filistin toprakları diye tahmin edilen doğu bölgesinde yaşıyordu. Cebrail (a.s.) ona insan kılığında görünerek şunu dedi; “Ben yalnızca rabbinden gelen bir elçiyim; sana tertemiz bir çocuk armağan etmek için buradayım.” (Meryem Suresi 19)
“Meryem doğrusu Allah sana kendinden bir kelimeyi müjdelemektedir. Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. O dünyada ve ahrette seçkin, onurlu ve saygındır ve Allah’a yakın kılınanlardandır. (Ali İmran Suresi, 45)

Böylece bakire olan Meryem, Hazreti İsa’nın doğumu ile müjdelenmiştir.

B. Aşağıdaki sorularda doğru cevabı işaretleyiniz.

1. Peygamberlerin bir takım ortak özellikleri vardır. Aşağıdakilerden hangisi bu özelliklerden olamaz?
A) Mucize gösterirler.
B) İlâhî buyrukları eksiksiz olarak iletirler.
C) Allah (c.c.) tarafından seçilirler.
D) Yemeye ve içmeye ihtiyaçları yoktur.

Cevap: D

2. Peygamberlerin özelliklerinden “Sıdk” ne anlama gelir?
A) Doğruluk C) Seçilmişlik
B) Güvenirlik D) Elçilik

Cevap: B

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir