5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Yargı Yayınevi Sayfa 53 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 53 Cevabı
Soru:
1. Allah (c.c.) ile Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) arasındaki sevgiyi araştırınız.
Cevap: 

Peygamber Efendimiz  (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Üç özellik vardır, ki bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını alır: Allah ve Resulünü her şeyden fazla sevmek. Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek. Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”

2. Riya ve ihlas kavramlarını araştırınız.
Cevap:  

Öncelikle “riya” kavramını açıklayalım: Sözlükte “göstermek, gösteriş yapmak” anlamlarına gelir.  Riya, dinî bir kavram olarak, sırf Allah rızası için yapılması gereken ibadetleri ve güzel davranışları kendini beğendirmek ve insanlara göstermek amacıyla yapmaktır. İhlas ise, riyanın zıddı olmakla birlikte “bir şeyi hâlis kılmak, halis olmak, özünü almak ve seçmek” anlamına gelir. Din ıstılahında ise imân, ibâdet, itâat, ahlâk, amel, dua… gibi her türlü dinî vazifeleri, halkın övme ve beğenmesini, yerme ve kınamasını düşünmeksizin sadece Allah için iyi ve halis bir niyetle yapmak, şirk, nifak, riya (gösteriş) ve süm’a (duyurma) vb. şâibelerden uzak durmak, söz, fiil ve davranışlarında samimi ve dosdoğru olmak anlamına gelir.

3. Size en yakın camiden gelen ezanı dinleyiniz, saatini ve hangi vakit namazının habercisi olduğunu defterinize yazınız.
Cevap: 

Çevrenizdeki bir camiye gidip bu şekilde  gözlem yapmalısınız.

4. Abdestin beden temizliğindeki önemini araştırınız.
Cevap:

Beden temizliği, vücudumuza ait bazı bölümlerin temizlik ve bakımı ile elbise, çorap ve ayakkabıların temizliğini içine almaktadır. Temizliği önem arz eden vücut kısımları şu şekildedir: eller, ayaklar, tırnaklar, ağız ve dişler, gözler, burun ve kulaklar, saç-sakal ve avret bölgeleri.

Genel vücut temizliği

Vücut temizliği derinin kir ve salgılardan arındırılması için, sabun ve 37-38 C sıcaklıktaki suyla yıkanması anlamına gelir. Her gün olmasa bile iki günde bir, en geç haftada bir defa yıkanmalıdır. Peygamber Rfendimiz (s.a.v.)’in hiç olmazsa haftada bir kere vücudun tamamen yıkanmasını ve her türlü kir, pis kokudan arındırılmasını tavsiye ettiği bilinir.
Su ile temasın vücudun elektrik yükünü dengelediği, ılık/sıcak suyla yıkanmanın asabi ağrıları azaltıp giderdiği, çeşitli romatizmal hastalıklara iyi geldiği, günlük gerginlikleri azalttığı, ferahlık ve zindelik verdiği, kan dolaşımını uyardığı, cilt sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu faydaların bir kısmı, soğuk duş/banyo ile de olabilir. Soğuk duş alamayanların, hiç olmazsa ılık-sıcak duştan sonra el, kol, yüz, ayak ve bacaklarını soğuk suya tutmaları çok faydalı olacaktır. Aşırı sıcak su ile temas ve aşırı keselenme cilt sağlığını bozabilir.

5. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) hayatında namazın yeri ve önemini araştırınız.
Cevap: 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ibadetlere son derece düşkün olmasına rağmen, ümmetinin daha fazla ibadet etme gayretiyle de olsa, aşırı gitmesini hoş karşılamamış, bunu helâk nedeni saymıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ibadet hayatı hakkında bilgi alan üç sahabi, onun geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilmesine rağmen böyle ibadet etmesini göz önüne alarak; biri hayatı boyunca uyumadan geceleri namaz kılacağını, ikincisi hayatı boyunca oruç tutacağını, üçüncüsü ise evlenmeyeceğini söylemiştir

6. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) insani özelliklerini araştırınız?
Cevap:  

Peygamberimiz bir peygamber olmasının yanı sıra bizler gibi bir beşer biriydi. Bizden tek farkı ise vahye muhatap olmasıydı. Peygamber Efendimiz çocukları çok sever ve onları kucağına alıp okşardı.
Son derecede alçak gönüllü bir kişi idi.
Zengin fakir ayrımı yapmaz,
hasta olan kişileri ziyaret eder, iyileşmeleri için onlara dua ederdi.
Her zaman sol yanı üzerine uyurdu.
Dişlerini temizlemek için misvak kullanırdı.
Peygamberimiz doğru sözlü bir kişiydi.
Verdiği sözden asla dönmez ve yalancı kişileri hiç sevmezdi.
O (s.a.v) , çobanlık ve ticaretle uğraşırdı.
Peygamberimiz yaşlılara hep saygılı davranır, küçüklerine sevgi ve şefkat gösterirdi.
İnsanlara karşı hep güler yüzlüydü.

7. Temizlik alışkanlıklarımızı kontrol edelim, arkadaşlarımızla nasıl temizlik yaptığımızı tartışalım
Cevap: 

Dişlerimizi düzenli olarak günde en az iki defa fırçalamalıyız. Gün içerisinde  yüzümü yıkamalıyız. Yemeklerden önce  ve sonra ellerimizi yıkamalıyız.

8. Riya kelimesinin manasını araştırınız ve cümlede kullanınız.
Cevap: 

Sözlükte “göstermek, gösteriş yapmak” anlamlarına gelen riya, dinî bir kavram olarak ise, sadece Allah rızası için yapılması gereken ibadetleri ve güzel davranışları, kendini beğendirmek ve insanlara gösteriş amacıyla yapmak anlamına gelir.

Örnek cümleler

İbadetlerimizi yaparken riyadan uzak  durmalıyız.

Riyaya herkesin çok dikkat etmesi gerek.

9. İhlas kelimesinin manasını araştırınız ve cümlede kullanınız.

İhlas, “bir şeyi halis kılmak, halis olmak, özünü almak ve seçmek” anlamlarına gelir. Dini terim olarak ise iman, ibadet, itaat, ahlak, amel, dua… gibi her türlü dini vazifeleri, halkın övme ve beğenmesini, yerme ve kınamasını düşünmeden sadece Allah-u Teala için iyi ve halis bir niyetle yapmak, şirk, nifak, riya (gösteriş) ve süm’a (duyurma) vb. şaibelerden uzak durmak, söz, fiil ve davranışlarında samimi ve dosdoğru olmak anlamına gelir.

Örnek cümleler

Her müslüman ibadetlerini ihlaslı bir şekilde yerine getirmelidir.

İhlaslı bir şekilde yapılan her ibadet insanın huzur içinde olmasını sağlar.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir