5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık  Kültürel Zenginliğimiz Metni Etkinlik Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 2. Ünite Kültür ve Miras Sayfa 45, 46, 47, 48, 49 Kültürel Zenginliğimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları
5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45 Cevabı
Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla pay­laşınız.
Cevap:

Yaşadığımız yerin kültürel özellikleri, büyüklerimize saygı göstermek, bayramlaşmak, komşuluk ilişkilerimiz, gelenek, görenek, örf ve adetlerimiz olarak örnek verebiliriz.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı
Yaşadığınız çevrenin meşhur yemeklerini araştırınız. Yaşadığınız çevrenin yemek kültürüyle ülkemizin diğer yerlerindeki yemek kültürlerini benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Yaşadığımız çevrede adana kebap, ciğer, tantuni gibi yemekler meşhurdur. Bu yemekler yaşadığımız yöreye has olan tatları ile ön plana çıkmaktadır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı
Yaşadığınız çevrede oynanan halk oyunlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin halk oyunlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin halk oyunlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Yaşadığımız çevrede halay, horon, misket gibi oyunlar oynanmaktadır. Genel olarak bu halk oyunları sevinçli olaylarda oynanmaktadır. Bunun için belli bir ritmi ve müzik aleti vardır. Oynama şekilleri de birbirinden farklıdır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı
Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.
Cevap:

Yaşadığımız çevreye ait olan gelenek ve görenekler, selamlaşmak, bayram kutlamaları, dini adetler, örf ve adetlerimiz bunlara örnek olarak verilebilir. Örneğin ; bizim toplumumuzda büyüklerin ellerinden öpülür ve onların yanında ayak ayak üstüne atılmaz.

Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Yaşadığımız bölgede geleneksel el sanatları olarak oymacılık, ebru sanatı, cam sanatı, işlemecilik gibi alanlarda el sanatları ön plana çıkmaktadır.

Sıra Sizde

Ülkemiz kültürel özellikleri bakımından zengin bir ülkedir. Aşağıda verilen kültürel özelliklerin ülkemizin hangi şehrinde yaygın olduğunu yazınız. Yaygın olduğu şehir
Cevap:

1. İskender kebabı => Bursa
2. Cağ kebabı => Erzurum
3. Kabak çiçeği dolması => İzmir
4. Baklava => Gaziantep
5. Dondurma => Kahramanmaraş
6. Karşılama oyunu => Giresun
7. Zeybek oyunu => Ege
8. Horon oyunu => Karadeniz
9. Halıcılık sanatı => Uşak
10. Çinicilik sanatı => Bursa/İznik

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir