5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 62- 64 Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 62 Cevabı

Soru:

Kitabınızdaki 64 ve 65. sayfalarda bulunan haritayı inceleyiniz. Sizce bu haritada kullanılan renkler neleri ifade ediyor olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Kırmızı renkler ile belirtilen yerler ülke sınırlarını, mavi renkler ile belirtilen yerler akarsuları, yeşil beyaz olan sınır renkleri çift hatlı demir yollarını, sarı kırmızı şeritli sınır renkleri ise demir yollarını ifade etmektedir.

Soru:

Sınırları belirli bir alanda dağ, ova, plato, akarsu gibi yeryüzü şekillerini gösteren haritalara ” fiziki harita ” adı verilir.  Fiziki haritalarda kullanılan renklerin ne anlama geldiğini öğrenmeye ne dersiniz?

Cevap:

Fiziki haritalarda bulunan renkler deniz seviyesinden yüksekliği ve alçaklığı ifade eder. 0 noktasından yani deniz seviyesinden yukarıya doğru gidildikçe yeşilden sarıya, turuncuya, açık kahverengi ve kahverengiye doğru gidildikçe bu yüksekliğin attığını gösterir. Bu renkler ise her 500 metrede bir değişir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 64 Cevabı

Aşağıdaki soruları verilen haritaya göre defterinize cevaplayınız. ( Harita 3.1 )

1. Yaşadığınız yerdeki dağ, ova, plato, göl ve akarsuları yukarıdaki fiziki haritadan bulup defterinize yazınız. 

Cevap:

Ben Marmara Bölgesi’nde yer alan İstanbul’da yaşıyorum. Buradaki göller; Küçük Çekmece Gölü, Manyas Kuş Gölü, Büyük Çekmece Gölü, Sapanca Gölü, İznik Gölü ve Durusu Gölü’dür.

Dağlar; Uludağ, Yıldız Dağları, Kapıdağ, Biga Dağları, Koru Dağları’dır.

Ovalar; İnegöl Ovası, Bursa Ovası, Balıkesir Ovası, Ergene Ovası, Adapazarı Ovası, Karacabey Ovası ve Yenişehir Ovası’dır.

 

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir