6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Cevapları Sayfa Cevapları

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Cevapları

Namazı neden kılmamız gerekir?
Cevap:

Namaz Allah’ın emridir. Namazını kılan kimse Allah’ın emrine itaat etmiş olur. Bu itaat onu Allah’ın rızasına ulaştırır. Allah’ın rızasına ulaşan, ebedî olarak huzur ve saadet içindedir. İnsan, namaz vasıtasıyla Allah’ın kulu olduğunu idrak eder. Allah’ın kulu olduğunu idrak eden, yaratıkları sever, kendisini büyük görmez, gururlanmaz, mütevazi olur. Allah mütevazi olanları sever. Namaz insanı kötülüklerden alıkoyar. Çünkü namazla günde beş defa Allah’ın huzurunda olduğunu hisseden insan, Allah’ın haram kıldığı şeylerden uzaklaşmak için kendinde güç bulur. İnsan her an, her cihetten Allah’ın sonsuz nimetleri ve ikramları ile âdeta kuşatılmış vaziyettedir. Namaz kılan insan, Allah’ın sonsuz nimetlerle ikram edişini takdir etmiş, Allah’a şükretmiş olmaktadır. Namaz bütün Müslümanlar üzerine farz kılındığı için ve en önemlisi namaz Yüce Rabbimiz ile konuşmaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Namaz ümmetime günde 5 defa farz kılınmıştır” diyerek namazın bizler için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu vurgulamıştır. Müslüman olan insan ergenlik çağına girdiği girdikten sonra namazla mükellef durumdadır. Namazın farz olması hükmü, kişinin ölmesiyle son bulur. Namazla ilgili ayetler;

“Namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.”
Bakara Suresi, 43. Ayet

“Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.”
Bakara Suresi, 45. Ayet

“Hani İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin” diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.”
Bakara Suresi, 83. Ayet

“Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.”
Bakara Suresi, 110. Ayet

“Hani Evi (Ka’be’yi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kılmıştık. “İbrahim’in makamını namaz yeri edinin”, İbrahim ve İsmail’e de, “Evimi, tavaf edenler, itikafa çekilenler ve rüku ve secde edenler için temizleyin” diye ahid verdik.”
Bakara Suresi, 125. Ayet

“Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.”
Bakara Suresi, 153. Ayet

“Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır. “
Bakara Suresi, 277. Ayet

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 2. Ünite Beş Duyumuz Sayfa 60-61 Sıra Sizde Soruları ve Cevapları başlıklı makalemizde 1. Bölüm Duyu Organlarımız ve Görevleri Sıra Sizde Cevapları, 3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ve 3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 2. Ünite Beş Duyumuz Sayfa Soruları ve Cevapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.