6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

“Namazın şartları”, “Namazın farzları” ifadesinden ne anlıyorsunuz?
Cevap:

“Namazın şartları”, “Namazın farzları” ifadesi, namaz kılmak için yerine getirilmesi gereken durumlar namazın şartlarını oluşturur. Namazın kabul edilebilmesi için yapılması gerekenler namazın farzlarını oluşturur.

Namaz kılmaya başlamadan önce hangi hazırlıkları yaparız?
Cevap:

Namaz kılmaya başlamadan önce namaz kılacağımız yerin temizliğine, üstümüzün temizliğine dikkat edip abdest aldıktan sonra namaza başlamalıyız.

Abdestin nasıl alındığını ve hangi durumlarda bozulduğunu ilmihâl kitaplarından ve Genel Ağ’dan araştırınız. Araştırmanızı sunu hâline getiriniz ve etkileşimli tahta, projeksiyon gibi araçlar yoluyla arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Abdest almadan önce “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye abdest niyeti getirilir.

Elleri yıkama

“Eûzübillahimine şşeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim” diyerek eller bileklere kadar ve parmak araları da ovuşturularak üçer kez yıkanır.

Ağza su verme

Sağ elimize su alarak ağzımıza verirp çalkaladıktan sonra ağzımızdaki suyu geri dökeriz. Bunu üç defa yapacağız.

Buruna su verme

Avucumuza su aldıktan sonra üç defa burnumuza verip sol el ile de sümkürür temizleriz.

Yüzü yıkama

Yüzümüzü yıkarken, iki avucumuza su aldıktan sonra saç bitiminden çenemizin altına kadar üç defa yıkarız.

Sağ kolu yıkama

Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız. Sol kolumuzla da kuru yer kalmasın diye ovalarız.

Sol kolu yıkama

Sol kolu dirsekle beraber üç defa yıkarız. Sağ kol ile de kuru yer kalmasın diye ovalarız.

Başı mesh etmek

Sağ elimizi ıslattıktan sonra başımızın dörtte birini mesh ederiz.

Kulakları mesh etmek

İki elimizi ıslatıp küçük serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ettikten sonra kulaklarımızın arka kısmını baş parmakla mesh ederiz.

Boynu mesh etmek

İki elimizi ıslattıktan sonra işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dış kısmı ile boynumuzu mesh ederiz.

Ayakları yıkama

Önce sağ ayak sonra da sol ayağın serçe parmağından başlayıp aşık kemiği ile beraber üçer kez yıkarız.

ABDESTİ BOZAN DURUMLAR

1) Önden veya arkadan kan, irin, meni, sidik, gaita (necaset) gibi bir pisliğin veya herhangi bir sıvının çıkması, abdest ve gusülde yıkanması farz olan yere kadar taşmasa bile, abdesti bozar.


2) Arka taraftan yel çıkma durumu.


3) Ağızdan ve burundan, ön ile arkadan başka, herhangi bir organdan sıvı halinde kan çıkması. Şöyle ki: Akıcı bir halde ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar, değilse, bozmaz. Bu renginden anlaşılır. Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar. İğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan kan damlası abdeste engel olmaz. El veya parmak ile silinmesi de zarar vermez. Yaradan çıkan irin ve sarı sular da hüküm bakımından aynıdır.


4) Ağız dolusu kusmak.


5) Az veya çok bir zaman bayılmak, çıldırmak, yürürken irade dışında sallanacak şekilde sarhoş olmak. Bu sarhoşluk bir zorlama sonucu olsa, yine hüküm değişmez.


6) Rükulu ve secdeli bir namazda iken mükellef bir insanın kasden veya sehven (yanılarak) uyku halinde olmaksızın, yanındakiler işitecek kadar kahkaha ile gülmesi, hem abdestini, hem de namazını bozar. Çocuğun veya uyuyanın kahkaha ile gülmeleri, sadece namazı bozar; abdesti ise bozmaz.


7) Çocuk doğurmak. Çocuğun doğması ile kan görülmese bile abdest yine bozulur.


8) Erkeğin hanımı ile aşırı derecede oynaşması da abdesti bozar. Kendilerinden bir sıvı çıksın veya çıkmasın hüküm aynıdır. Fakat Muhammed’e göre, bu durumda mezî gibi bir yaşlık çıkmadıkça abdest bozulmuş olmaz.


9) Erkeğin tenasül organına kaybolacak şekilde tıkanmış olan bir pamuğun, üzerinde ıslaklık olmasa bile, sonradan dışarıya çıkmış olması veya çıkarılması abdesti bozar. Yine bu organa tıkanmış olan ve bir kısmı dışarda kalan pamuğa sidiğin sirayet etmiş olması da abdesti bozar. İç kısımdaki yaşlık abdeste zarar vermez. Ancak pamuk dışarıya çıkıp düşerse, o zaman abdest bozulur. Çünkü az bir ıslaklık pamukta bulunmuş demektir.

Konu ile ilgili cevabına ulaşamadığınız sorularınızı yorum kısmında bize ulaştırabilirsiniz. 
Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 2. Ünite Beş Duyumuz Sayfa 60-61 Sıra Sizde Soruları ve Cevapları başlıklı makalemizde 1. Bölüm Duyu Organlarımız ve Görevleri Sıra Sizde Cevapları, 3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ve 3. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları 2. Ünite Beş Duyumuz Sayfa Soruları ve Cevapları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.