6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayınları Sayfa 74 Cevabı Kudüs nerede, Kudüs’ün önemi nedir, Hz. Yahya’nın (a.s.) ve birçok peygamberin yaşadığı Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/bilgiyil/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Sponsorlu Bağlantılar

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Dörtel Yayınları Sayfa 74 Cevabı

Kudüs nerede, Kudüs’ün önemi nedir, Hz. Yahya’nın (a.s.) ve birçok peygamberin yaşadığı Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap:

Kudüs,  kuzeyinde Beyrut, Lübnan, Suriye doğusunda Ürdün gibi ülkeler olan Filistin topraklarında yer alan bir şehirdir. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Kudüs sancak ve Şam merkez vilayet olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra Suriye toprakları bütünüyle Osmanlı Devleti’ne bağlı olmuştur.

Yavuz Sultan Selim döneminden 1917 yılına kadar devam eden tam dört yüz yıllık zamanda Osmanlı Devleti idaresine bağlı olan Kudüs, günümüzde ise İsrail tarafından işgal altında tutulmaktadır. 1948 yılında resmen kurulan İsrail Kudüs’ü utanç duvarı ile çevrelemiş ve Batı Kudüs başta olmak üzere hemen hemen her yeri işgal etmiştir. Kudüs’te Mescid-i Aksa bulunmaktadır. Mescid-i Aksa ilk kıble ve Hazreti Muhammed a.s.’nin miraca yükseldiği önemli bir yerdir.

KUDÜS NEREDEDİR?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer alır. Bu sebeple her iki ülke için de çok büyük öneme sahiptir. Kudüs’ün diğer adı, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

Kudüs, en kadim İslam beldelerinden bir tanesidir. Hazreti Davut a.s., Hazreti Süleyman a.s., Hazreti Yahya a.s., Hazreti Zekeriya a.s., Hazreti İsa a.s., Hazreti Musa a.s. gibi peygamberler bu topraklarda yaşamıştır. Hazreti İbrahim a.s. da bu topraklar yaşamıştır. Kudüs, Suriye’nin hemen aşağısında yer alan Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şam merkezinde Kudüs sancak konumunda yer almıştır.

Kudüs, Hazreti Muhammed a.s.’ın da miraca yükseldiği önemli bir yerdir. Mescidi Aksa, Kudüs’te yer alır. Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesidir ve şu an işgal altındadır. İsrail, Filistinli Müslümanlara Kudüs’ten çıkmaları için baskı ve zulümler yapmaktadır. Eziyetlerini cinayetlere vardırarak devam etmektedir.

 

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Tutku Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı başlıklı makalemizde Hz. Muhammed (s.a.v.) aile büyüklerine nasıl davranırdı? Açıklayınız., Hz. Muhammed (s.a.v.) haksızlıklar karşısında nasıl bir tutum sergilerdi? Bir örnekle açıklayınız. ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu çevrede ahlaki durum nasıldı? Bilgi veriniz. hakkında bilgiler verilmektedir.

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir