6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 124-126 Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 124 Cevabı

Özdeş plastik şişelere doldurduğunuz eşit miktarda su, süt, limonata ve asitli içeceği buzdolabının buzluğuna koyunuz. Bu sıvıların üstten mi yoksa alttan mı donmaya başladığını birer saat arayla gözlemleyerek belirlemeye çalışınız. Farklı şekilde donmaya başlayan sıvıyı belirleyerek bu durumun sebebini araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Su, donduğu zaman hacmi artar. Bu sebeple buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha küçük olur. Bu durumun etkilerinden biri de buzun, suyun üzerinde yüzmesidir. Buz, suya batmış olsaydı su kaynakları dipten donmaya başlardı. Bu durumla beraber deniz ve göllerin büyük bir bölümü buz kütleleri hâline gelirdi. Hava sıcaklığı artsa dahi dipte kalan buz kütleleri kolay bir şekilde erimezdi. Bu şekilde deniz ve göllerde hiçbir canlının yaşaması mümkün olmazdı.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 126 Cevabı

Öğrendiklerimizden yararlanarak şu sonuca ulaşılabilir: Suyun katı hâlinin yoğunluğu, sıvı hâlinin yoğunluğundan daha küçüktür. Peki, buzun yoğunluğu, suyun yoğunluğundan büyük olsaydı canlı yaşamı bu durumdan nasıl etkilenirdi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Su, donarken hacmi artar. Bu nedenle buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha küçüktür. Bu durumun etkilerinden biri buzun, suyun üzerinde yüzmesidir. Buz, suya batsaydı su kaynakları dipten donardı. Bu durumda deniz ve göllerin büyük bir bölümü buz kütleleri hâline gelirdi. Hava sıcaklığı artsa bile dipte kalan buz kütleleri kolayca erimezdi. Böylece deniz ve göllerde hiçbir canlının yaşaması mümkün olmazdı. Su, yalnızca deniz ve göllerde yaşayan canlılar için değil, karada yaşayan canlılar için de önemlidir. Buzun yoğunluğu, suyun yoğunluğundan büyük olsaydı su, alttan donmaya başlardı ve su kaynaklarındaki sular tamamen donardı. Göllerdeki suyu içme amaçlı kullanan hayvanlar ile bitkiler yaşayamazdı.

A. Birbiri içinde çözünmeyen gliserin, su ve sıvı yağın aynı kap içindeki konumları yandaki görselde verilmiştir. Buna göre aşağıdaki ifadeler doğru ise “D”, yanlış ise “Y” kutucuğuna “✓” işareti koyunuz. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadelerin doğrularını defterinize yazınız.

Cevap:

1. Suyun yoğunluğu en büyüktür. (Y) (Gliserinin yoğunluğu en büyüktür.)
2. Sıvı yağın yoğunluğu en küçüktür. (D)
3. Sıvı yağ ve gliserin aynı kapta karıştırıldığında sıvı yağ kabın dibinde kalır. (Y) (Gliserin kabın dibinde kalır.)
4. Gliserinin birim hacminin kütlesi en büyüktür. (D)
5. Suda batan bir cisim, sıvı yağda da batar. (D)

B. Aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

1. Buzun yoğunluğunun suyun yoğunluğundan küçük olmasının canlı yaşamı için önemi nedir?

Cevap:

Buzun yoğunluğu, suyun yoğunluğundan daha büyük olsaydı su, alttan donmaya başlardı ve bu şekilde su kaynaklarındaki sular tamamen donardı. Göllerdeki suyu içme amaçlı kullanan hayvanlar ve bitkiler su donduğu için yaşayamazdı. Yaşanan bu durum yeryüzündeki tüm canlı yaşamını olumsuz bir şekilde etkilerdi.

2. Kütlesi 1620 g, hacmi 600 cm3 olan alüminyum kürenin yoğunluğunu bulunuz.

Cevap:

2,7 g/cm3

C. Aşağıdaki üçlü sözcük gruplarından örnekteki gibi anlamlı cümleler oluşturunuz.

1. Madde, ayırt edici özellik, yoğunluk

Cevap:

Yoğunluk, maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

2. Birim, yoğunluk, g/cm3

Cevap:

Yoğunluk birimi g/cm3 tür.

3. Yoğunluk, birim, hacim

Cevap:

Yoğunluk, bir maddenin birim hacminin kütlesidir.

4. Gemi, su, yoğunluk

Cevap:

Gemilerin yoğunluğu suyun yoğunluğundan küçüktür.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!