6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 40-41 Cevabı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken nelere dikkat etmiş olabilirler? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Su imkanlarına yakın olması: Tarih boyunca bütün uygarlıklar su kenarlarına kurulmuştur. Çünkü insanlar kendileri ve hayvanları için gerekli olan su ile tarım yapmak için su kaynaklarına yakın olan yerlere yerleşmeyi tercih etmişlerdir.

İklim koşulları elverişli olması: İklim koşullarının elverişli olduğu yerler tercih edilmiştir.

Verimli toprakların olması: İnsanlar tarımla uğraştıkları için su kenarlarında bulunan verimli topraklara yerleşmeyi tercih etmişlerdir.

Ulaşım: İnsanlar, ulaşım yolları üzerinde yerleşerek burada ticaret yapmaya çalışmışlardır.

Güvenlik: Genellikle savunulması daha kolay olan yerleri yerleşim için tercih etmişlerdir.

Görseli Yorumlayalım

5. sınıfta haritadaki renkleri yorumlayarak yeryüzü şekillerini açıklamayı öğrenmiştiniz. Aşağıda verilen haritadaki renkleri yorumlayarak Orta Asya’da Türklerin yaşadığı coğrafyanın özelliklerinin ve buradaki yaşam şekillerinin nasıl olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Orta Asya’da Türklerin yaşadığı bu coğrafya Altay ve Sayan Dağları ile bu dağların güney ve batı bölgeleriydi. Bozkırlar geniş otlaklardan dolayı hayvancılığa elverişliydi.  Tarım ise daha sınırlı bölgelerde yapılabiliyordu. Türkler, bozkır şartlarından dolayı göçebe bir hayat yaşıyordu. Türklerde genellikle atlı göçebe ve bozkır kültürü hakim olmuştur.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

Hun Türklerine ait Oğuz Kağan Destanı’ndan aşağıda verilen bölümleri inceleyiniz. Buna göre Hunların coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Hunlar göçebe yaşayan bir toplumdu. Çadır ve bozkır Hunların kültürü için çok önemlidir. Hayvancılık ise ekonomik açıdan çok önemli bir yere sahipti. Siyasi olarak önderleri yani diğer adıyla kağanları vardı.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.