6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Son Kuşlar Metni Sayfa 141-142-143-144-145-146-147 Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Son Kuşlar Metni Sayfa 141-142-143-144-145-146-147 Cevapları

Son Kuşlar Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 141 Cevabı

Hazırlık Çalışması

1. “İnsanlar, hayvanların doğal yaşam alanlarını kısıtlıyor mu?” sorusuna verdiğiniz cevabı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Evet, kesinlikle kısıtlıyor. Ormanların yok edilmesi, hava ve su kirliliği, aşırı avlanma, gibi nedenlerden dolayı dünyada hayvanların yaşam alanı büyük ölçüde kısıtlanıyor. Küresel yaban hayatı nüfusu son 40 yılda yaklaşık yüzde 60 oranında azalmıştır.

2. Çevrenizde yaşayan kuş türlerinden bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Çevremde yaşayan kuş türlerinden bildiklerim şu şekildedir:

  • Serçe,
  • Kumru,
  • Papağan,
  • Sığırcık,
  • Leylek,
  • Kınalı keklik.

Yazarın Biyografisi
1906 yılında Adapazarı’nda doğan Abasıyanık, öğretmen ve yazardır. Daha çok hikâye türünde yazdığı eserlerle tanınmaktadır. Yazarın “Semaver, Sarnıç, Son Kuşlar, Mahalle Kahvesi” adlı eserleri oldukça ünlüdür. Yazar 1954 yılında Burgazada’daki evinde vefat etmiştir.

SON KUŞLAR

Kış, Ada’nın bir tarafında yerleşebilmek için rüzgârlarını poyraz, yıldız poyraz, maestro, dramudana, gündoğusu, batı karayel, karayel hâlinde seferber ettiği zaman; öteki yakada yaz, daha pılısını pırtısını toplamamış, bir kenara, oldukça mahzun bir göçmen gibi oturmuştur. Gitmekle gitmemek arasında sallanır bir hâlde, elinde bir pasaport, çıkınında üç beş altın, bekleyen bu güzel yüzlü göçmen tazeyi benden başka bu Ada’da seven hemen hiç kimse yoktur, diyebilirim -Övünmek için değil!-Herkesin yeni başlayacak olan altı yedi aylık soğuk hayata kendini şimdiden alıştırmak ve hazırlamak için bir şeyler yapmaya çalıştığı öyle günlerde ben; tembelliğim, hep kaçanı kovalayan huyumla yazın, o güzel göçmenin peşine düşmüşümdür. Nerede yakalarsam orada kucaklarım onu. Kimi bir çamın gölgesinde durgun ve güneşsizdir. Kimi bir çalılığın kenarındaki çimenlikte bütün eski ihtişamıyla daha yeni başlamıştır. Yazın daha parça parça, lime lime, bohça bohça eşyalarıyla gitmek için fazla telaş etmediği Ada’nın bu yakasında hiç ev yoktur. Yalnız bir tek kır kahvesi vardır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 142 Cevabı

Kahvecinin kendisi sevimsiz bir adamdır. Kahveciden çok, ters bir devlet memuru hüviyeti taşır. Hastalıklı olmasa, doktorlar fazla yorulmamasını salık vermemiş olsalar dünyada kahveci olmazdı. Tersine, ben bütün ömrümce iyi bir kahve bulamadığım için kahveci olamamışımdır. Bir kır kahvesi, bir köyün kahvesinin üç beş gediklisi… Bundan güzel bir ömür mü olur, elli altmış senelik yaşama bundan güzel başlar ve biter mi? Deniz, Bozburun’a doğru başını almış gidiyor. Uzaklarda görünen, İstanbul’un neresi kim bilir? Sesler neden gelmiyor? Bir başka uçağın sesi gelmeye başladı. Bizim Ada, uçakların üstünden geçtikleri bir yol güzergâhı olmalı ki hep ya üstümden ya solumdan geçip gidiyorlar. Kedi sustu. Köpeğim gözünü kapadı. Karga sesleri geliyor şimdi de. Vaktiyle bu adaya bu zamanda kuşlar uğrardı. Cıvıl cıvıl öterlerdi. Küme küme bir ağaçtan ötekine konarlardı. İki senedir gelmiyorlar. Belki geliyorlar da ben farkına varmıyorum. Sonbahara doğru birtakım insanların çoluk çocuk ellerinde bir kafes, Ada’nın tek tepesine doğru gittiklerini görürdüm. İçim cız ederdi. Büyüklerin ellerinde birbirine yapışmış pislik renginde acayip çomaklar vardı.

Bunlarla bir yeşil meydanın kenarına varır, bunları bir ufacık ağacın altına çığırtkan kafesiyle bırakırlar, ağacın her dalına ökseleri bağlarlardı. Hür kuşlar, kafesteki çığırtkan kuşun feryadına, dostluk, arkadaşlık, yalnızlık sesine doğru bir küme gelirler. Çayırlıkta bir başka ağacın gölgesinde birikmiş çoluklu çocuklu kocaman herifler bir müddet bekleşirler. Sonra kuşların üşüştüğü ağaca doğru yavaş yavaş yürürlerdi. Hele bir tanesi vardı, bir tanesi. Çocukları bu işe seferber eden de oydu. Ökseleri cumartesi gecesinden hazırlayan da… Konstantin isminde bir herifti, Galata’da bir yazıhanesi vardı. Zahire tüccarıydı. Kalın, tüylü bilekleri, geniş göğsü, delikleri kapanıp açılan üstü kara kara benekli bir burnu, deriyi yırtmış da fırlamış gibi saçları, kısa kısa bir yürümesi, kalın kalın bir gülmesi… Hani sessiz, zenginliğini belli etmez, mütevazı adamdı da… Konu komşusu da severdi hani. Hiçbir şeye, hiçbir dedikoduya karışmazdı. Sabahleyin işine kısa kısa adımlarla koşarken, akşam filesini doldurmuş vapurdan çıkarken görseniz iriliğine, sallapatiliğine, Karamanlı ağzı konuşuşuna, basit ama hesaplı fikirlerine; basit, sevimli şakalarına karşı hakkında kötü bir hüküm de veremezdiniz. Kendi halinde, işi yolunda, hesaplı yaşayan bin bir tanesinden bir tanesiydi.

Ama güz mevsiminde birdenbire böyle canavar kesilirdi. Akşam beş otuz beş vapurunun arka tarafında yerleştiği iskemlesinde denizin üstüne oldukça mülayim bakan gözlerini havaya kaldırır, eylül sonlarına doğru böyle şairane gökyüzüne bakardı. Birden yüzünün ve gözlerinin parladığını görürdünüz. Havada ve denizdeki tirşe maviliğin üstünde birtakım esmer damlacıklar görünürdü. Sağa sola oynarlar, sonra bir istikamet tutturur, bu esmer lekecikler geçip giderlerdi. Konstantin Efendi, onların çok uzaktan geçtiklerini görebilirdi. Gözlerini kısardı. Esmer lekelerin Adalar istikametinde gittiklerini görür, etrafına bakar, bir tanıdık görecek olursa gözünü kırpar, gökyüzüne bir işaret çakar: — Bizim pilavlıklar geldi, derdi. Seneler var ki kuşlar gelmiyor. Daha doğrusu ben göremiyorum. Güzün o güzel günlerini penceremden görür görmez Konstantin Efendi’nin bulunabileceği sırtları hesaplayarak yollara çıkıyorum. Bir kuş cıvıltısı duysam kanım donuyor, yüreğim atmıyor. Hâlbuki sonbahar kocayemişleri, beyaz esmer bulutları, yakmayan güneşi, durgun maviliği, bol yeşiliyle kuşlarla beraber olunca insana sulh, şiir, şair, edebiyat, resim, musiki, mesut insanlarla dolu anlaşmış, (…), açsız, hırssız bir dünya düşündürüyor. Her memlekette kıra çıkan her insan kuş sesleriyle böyle şeyler düşünecektir. Konstantin Efendi mani oluyor. Zaten kuşlar da pek gelmiyorlar artık. Belki birkaç seneye kadar nesilleri de tükenecek. Her memlekette kaç tane Konstantin Efendi var kim bilir. (…)

1. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık Sayfa 143 Cevabı

a) Metinde yer alan aşağıdaki kelimeleri anlamlarıyla örnekteki gibi eşleştiriniz.

Cevap:

1. Pasaport

2. İhtişam

3. Hüviyet

4.Güzergah

5. Ökse

6. Zahire

7.Vapur

(3) Kimlik

(5) Bu macunla bulanarak kuş tutmakta kullanılan değnek.

(1) Yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belge.

( ) Ucu topuzlu değnek

(7) Su buharı gücüyle çalışan gemi.

(4) Çok geçilen yer, geçek.

(2) Görkem.

(6) Gerektiğinde kullanılmak için saklanan tahıl, aşlık.

 

b) Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden beşini birer cümle içinde kullanınız.

Cevap:

pasaport: Pasaportun süresi dolduğu için yenilemem gerekiyor.

ihtişam: İhtişamı hiç sevmez her zaman sadelikten yanaydı.

vapur: Vapura binmek için çok sıra vardı.

zahire: Zahire ambarında hiç erzak yoktu.

güzergah: Gittiğimiz güzergah yanlıştı.

2. ETKİNLİK

Verilen kelimeleri örnekteki gibi çözümleyiniz.

Cevap:

 

3. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 144 Cevabı

a) Aşağıdaki cümlelerde, bir ismi ona kesinlik kazandırmaksızın belirten kelimelerin altını çiziniz.

Cevap:

Belki birkaç seneye kadar nesilleri de tükenecek.
Hiçbir şeye, hiçbir dedikoduya karışmazdı.
Her memlekette kıra çıkan her insan kuş sesleriyle böyle şeyler düşünecektir.
Sonbahara doğru birtakım insanların çoluk çocuk ellerinde bir kafes, Ada’nın tek tepesine doğru gittiklerini görürdüm.

b) Verilen kelimeleri belgisiz sıfat göreviyle cümle içinde kullanınız.

birkaç -kimi- bütün- bazı -her

Cevap:

Geçen ay evimize birkaç misafir gelmişti.

Kimi insanları anlamak pek mümkün değil.

Bütün dünya salgın hastalıkla mücadele ediyor.

Bazı insanlar çok kararsız oluyor.

Her zaman mutlu olamayız.

4. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki cümlelerde isimleri soru yönünden belirten sıfatları yuvarlak içine alınız.

Cevap:

Hangi ayakkabıyı alacaksın? Nasıl kitaplar okuyorsun?
Kaç çocuk geldi bugün kütüphaneye? Sıfatları kaçıncı sınıfta öğreneceğiz?

b) Verilen kelimeleri soru sıfatı göreviyle kullanarak cümleler oluşturunuz.

kaç hangi kaçıncı nasıl kaçar

Cevap:

Kaç kitap yandı biliyor musun?

Hangi ders daha kolaydı?

Nasıl arkadaşlar edinmeliyim?

Kaçıncı sınıfa gidiyor kardeşin?

Kaçar kişilik sınıflar var?

 

5. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 145 Cevabı

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Neden yazarın içi cız etmektedir?

Cevap:

Sonbahara doğru bazı insanların çoluk çocuk ellerinde bir kafes ile, Ada’nın tek tepesine doğru gittiklerini görünce içi cız edermiş.

2. İnsanlar, kuşları nasıl yakalamaktadır?

Cevap:

İnsanlar, ellerinde çomaklarla bir çığırtkan kafesi koyarlarmış. Bu sese dayanamayıp yardıma gelen kuşları avlarlardı.

3. Yazar, Konstantin’i nasıl betimlemektedir?

Cevap:

Galata’da bir yazıhanesi olan zahire tüccarı, kalın, tüylü bilekleri, geniş göğsü, delikleri kapanıp açılan üstü kara kara benekli bir burnu, deriyi yırtmış da fırlamış gibi saçları, kısa kısa bir yürümesi, kalın gülmeye sahip biri şeklinde betimlemektedir.

4. Konstantin’in yüzü ve gözleri neden parlamaktadır?

Cevap:

Konstantin’in yüzü ve gözleri siyah lekeler şeklinde olan kuşları görünce parlamaktadır.

6. ETKİNLİK

Okuduğunuz metnin özetini defterinize yazınız.

Cevap:

Yazar, kuşları çok seven ve onların avlanmasına dayanamayan bir kişidir. Sonbahara doğru bazı insanların çoluk çocuk ellerinde bir kafes, Ada’nın tek tepesine doğru gittiklerini görünce içi cız edermiş. Ellerinde çomaklarla bir çığırtkan kafesi koyarlar, bu sese dayanamayıp yardıma gelen kuşları avlarlardı. Galata’da bir yazıhanesi olan zahire tüccarı, kalın, tüylü bilekleri, geniş göğsü, delikleri kapanıp açılan üstü kara kara benekli bir burnu, deriyi yırtmış da fırlamış gibi saçları, kısa kısa bir yürümesi, kalın gülmeye sahip biri vardı. Aslında normalde iyi biri olan bu adam siyah lekeciler şeklinde olan kuşları görünce gözleri parlar canavar kesilirmiş. Yazar bu güzel kuşların nesillerinin tükenmesinden endişe ediyormuş.

7. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini uygun başlığın altına yazınız.

Cevap:

Metnin Konusu: Adaya gelen kuşların artık gelmeyişi, kuşların avlanışı ve nesillerinin yakın zamanda bitecek olması.

Metnin Ana Fikri: Nesli tükenmekte olan hayvanların korunması gerektiği.

 

8. ETKİNLİK

Metinde benzetme yapılan bölümleri belirleyiniz ve aşağıya yazınız.

Cevap:

Deriyi yırtmış da fırlamış gibi saçları .

Ama güz mevsiminde birdenbire böyle canavar kesilirdi.

Kahveciden çok, ters bir devlet memuru hüviyeti taşır.

 

9. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 146 Cevabı

Hayvanların doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından kısıtlanmasıyla ilgili haberleri araştırırken yararlandığınız internet sitelerinin adreslerini arkadaşlarınızla paylaşınız. Yaptığınız araştırmaların doğruluğu hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız. Sizden farklı bilgi edinen arkadaşlarınızın bilgilerinin neden farklı olduğunu sorgulayınız. Neden aynı konu hakkında farklı bilgiler edinilebileceği konusunda küçük grup tartışmaları yapınız. Tartışmada vardığınız sonuçları grup sözcüsü aracılığıyla diğer arkadaşlarınıza açıklayınız.

Cevap:

Araştırmayı yaptığımız iki web site de dünya üzerinde bilinen, güvenilir ve herkes tarafından saygıyla takip edilen önemli sitelerdir. Bu açıdan bilgilerimizin doğruluğu da herkes için geçerlidir.

10. ETKİNLİK

İki arkadaş arasında geçen aşağıdaki konuşmayı okuyunuz. Ardından konuşmada yer alan yabancı dillerden alınmış kelimelerin yerine Türkçelerini kullanarak konuşmayı sınıfta canlandırınız.

Cevap:

shop : Mağaza
check : Kontrol
like : Sevmek , beğenmek
Big Sale : büyük indirim
selfie : Özçekim

11. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ata Yayıncılık  Sayfa 147 Cevabı

Öğretmeninizin form ve form doldurmakla ilgili açıklamalarını dikkatle dinleyiniz. Ardından aşağıdaki formu kurallarına uygun şekilde doldurunuz.

Cevap:

Gelecek Derse Hazırlık

Kış uykusuna yatan hayvanların neden kış uykusuna yattıklarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize not alınız.

Cevap:

Kışın havanın soğuması ile birlikte besin kaynakları azalır. Böyle olunca vücut sıcaklıklarını dengede tutmakta pek mümkün olmaz. Kışın yeterli besin kaynağı bulamayan hayvanlar bu süreci kış uykusunda geçirirler. Bu şekilde yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gerekli olan enerjiyi saklar ve hayatta kalmayı başarırlar.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!