6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 44-45-46-47-48-49 Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Sayfa 44, 45, 46, 47, 48, 49 Türk Askerinin Cesareti Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

TÜRK ASKERİNİN CESARETİ

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı

1. “Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk” konularında yaptığınız araştırma sonucu edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Mustafa Kemal, bölgeyi ve arazinin durumunu Balkan Harbi yıllarından biliyordu. O, Bolayır’da 8 Şubat 1913 – 10 Ağustos 1913 tarihleri arasında görev yapmıştır. Düşmanın ilk çıktığı yere zamanında müdahale etmesi ve onları durdurması tarihi bir öneme sahiptir. İlk müdahale, Mustafa Kemal’in stratejik bakışındaki doğru ve isabetli tutumundan kaynaklanmıştır. Eğer bu yerinde müdahale olmasaydı, savaşı daha başında kaybederdik. Beşinci Ordu Komutanı Liman von Sanders’in, bölgede birlikleri dağıtma ve düşmanı karşılama kararını yanlış bulmuş ve bunu Başkomutan Vekili ve Harbiye Nazırı olan Enver Paşa’ya bildirmiştir. 3 Mayıs 1915 tarihli mektubunda Enver Paşa’yı şu ifadelerle uyarmaktadır: “Maydos Bölgesi Kuvvetlerini komuta ettiğim zaman, aldığım tertibat ile düşmanın karaya çıkmasına olanak verilmeyebilirdi. 10 Ağustos 1915 günü Anafartalar Zaferi’ni kazandıran büyük hücumda, önce kendisi siperden çıkıp kişisel bir cesaret göstermiştir. Anafartalar Muharebeleri esnasında bir şarapnel parçasıyla göğsünden yaralanmıştır. Şarapnel kalbinin üzerinde duran cep saatini parçalamış ve göğsünde hafif yara açmıştır. Fakat o bunun duyulmasını istemedi ve yanında bulunan subayı uyarıp “Sus!” dedi. Bu yaptığı hareketle askerin moralinin bozulmasını önledi ve savaşma azmini devam etmesini sağladı.

2. “Vatan” kelimesinin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.

Cevap: Vatan, “Bir milletin üzerinde özgür ve bağımsız olarak yaşadığı toprak parçası, bir devletin egemenlik sahası” anlamına gelir. Vatan kelimesi bende özgürce yaşamayı, korku duymamayı çağrıştırıyor. Vatanımda özgür, bağımsız ve eşit bir şekilde yaşamak herşeyden önemli. Bunun yanında vatan bana, uğruna canlarını feda eden kahramanları, birlik ve beraberliğimizi, şehitlerimizi ve bayrağımızı çağrıştırıyor.

1. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

A) Metinden alınan aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ederek yazınız.

Kelime Tahminim

 • Nişan: Belirti, işaret, imiz.
 • Mehmetçik: Türk askerine verilen isim.
 • Rütbe: Aşama, mertebe.
 • Bahtiyar: Mutluluk.
 • İntiba: Tesir etme.
 • Siper: Askerlerin düşman mermi ve topundan gizlenmek için kazdıkları derin çukura verilen isim.
 • Feryat: Çığlık, hayrkırış.
 • Cesaret: Güç, kuvvet.
 • Nazik: Nezaketli ince ruhlu olan kişi.
 • Hayret: Şaşırma..

B) Tahminlerinizin doğruluğunu TDK (Türk Dil Kurumu) Türkçe Sözlük’ten veya internet sayfasındaki (tdk.gov.tr) Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

* Tema boyunca öğreneceğiniz kelime ve kelime gruplarını ders kitabınızın sonunda bulunan “Kelime Defterim” bölümüne yazınız.

2. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Metinde geçen olaylar kimin ağzından anlatılmaktadır?

Cevap: Bu yaşanan olaylar Avustralya Genel Valisi olan Lord Casey (Lord Keyzi) tarafından anlatılmaktadır.

2. Avustralyalı komutanın Türk askerlerini sevmesini ve onlara hayran olmasını sağlayan olay nedir?

Cevap: Savaş esnasında iki cephe arasında kalan bir İngiliz subayını, askerlerimizden birinin büyük bir cesaret gösterip siperinden çıkarak, yüzbaşıyı omuzlayıp düşman cephesine taşıdıktan sonra geri dönmesi Avustralyalı komutanın Türk askerlerini sevmesini sağladı.

3. Türk askeri, kendi hayatını tehlikeye atarak İngiliz Yüzbaşı’ya niçin yardım etmiş olabilir? Anlatınız.

Cevap: Türk askeri her zaman  merhametli ve cesurdur. O sırada orada bir düşman değil, yaralı bir insan söz konusu olduğu için askerimiz de bunun bilincinde olduğu için Yüzbaşı’ya hiç düşünmeden yardım etmiştir.

4. Yaralı hâlde yatan İngiliz Yüzbaşı’ya Türk askerleri ateş etmeye devam etseydi, hatırayı anlatan Avustralyalı komutanın Türk askerine bakışı nasıl olurdu? Açıklayınız.

Cevap:  Aslında savaş alanında olması gereken Yüzbaşı’nın durumuna bakılmadan ateş etmek ve onu öldürmekti. Fakat biz Türkler merhametli olduğumuz için bu olay o şekilde yaşanmamıştır. Şayet Türk askerleri ateşe devam etseydi, Avusturyalı komutanın Türk askerine bakışı, daha önce de olduğu gibi düşman bir şekilde olurdu.

5. Olayın yaşandığı cephede bir asker olsaydınız İngiliz Yüzbaşı’yı kurtaran cesur asker, sipere döndüğünde ona neler söylerdiniz?

Cevap: Neden onu öldürmediğini sorardım. Onun merhametli biri olduğunu görünce  “Allah senden razı olsun.” derdim.

6. Bu metni siz yazmış olsaydınız metne hangi başlığı koyardınız?

Cevap:  Metnin başlığını  Türkün Merhameti ve Cesareti koyardım.

3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki hikâye haritasını “Türk Askerinin Cesareti” metninden hareketle doldurunuz.

Cevap:

Metinde Yer Alan Kahramanlar:

 • Türk askeri,
 • Avusturyalı Subay,
 • İngiliz Subay.

Metindeki Olay:

İki cephe arasında kalan düşman komutanının bir Türk askeri tarafından kurtarılıp, düşman cephesine teslim etmesini anlatmaktadır.

Yer
Arıburnu Cephesi

Zaman
Çanakkale Savaşı’nın olduğu zaman

Konu
Türk askerinin gösterdiği cesaret ve merhametli olması

Ana Fikir
Türk askeri yaşanan tüm savaşlarda cesareti ve merhameti ile herkese örnek olmuştur.

4. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

A) Çanakkale Savaşı’nda komutan olduğunuzu ve taarruza geçmeden önce askerlerinize bir konuşma yapacağınızı hayal ediniz. Konuşma metninize etkileyici bir hitap ifadesiyle başlamayı unutmayınız. Metninizde “özveri, sorumluluk, bayrak, vatan, bağımsızlık, şehitlik” kelimelerini kullanınız.

Cevap:

Sevgili Askerler,
Sonunda kutlu güne ulaşmış bulunmaktayız. Ben bugün, bu savaşın bittiği gün olacağına inanıyorum. Bundan çok eminim. Nasıl bundan eminim? Çünkü Türk askeri, yani sizler, vatanı koruma sorumluluğuyla, büyük özverilerle ve cesaretle cephelerdeki yerlerinizi aldınız. Çünkü Türk askeri bayrağını, vatanını ve bağımsızlığını her zaman namusu bilir. Çünkü Türk askeri şehit olmayı şeref olarak görür. Çünkü Türk askerinin yaptığı kahramanlıklar dillere destandır. Çünkü ben burada olan gözlerin hiç birinde korku görmüyorum. Aksine, hepinizin gözlerinden cesaret fışkırdığını görüyorum. İşte, bundan dolayı eminim ki bugün şehit de olsak, gazi de olsak, muzaffer de olsak zafer her zaman bizim olacaktır. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Konuşmanızı aşağıdaki plan doğrultusunda hazırlayarak arkadaşlarınıza sununuz.

Konuşma Planı

Konuşmama hangi hitap ifadesiyle başlayacağım?

Cevap: Kahraman askerlerim,

Konuşmamda nelerden bahsedeceğim?

Cevap: Bayrak, vatan, cesaret, mücadele ve düşmanlardan bahsedeceğim.

Konuşmamda askerleri etkilemek için ses tonumu ve beden dilimi nasıl kullanacağım?

Cevap: Ses tonumu bazı yerlerde çok vurgulu ve beden dilimi de belli yerlerde daha fazla kullanmaya çalışıp onları etkileyeceğim.

Konuşmamda hangi anahtar kelimeleri kullanacağım?

Cevap: Konuşmamda bayrak, vatan, bağımsızlık, cesaret, vatan ve asker gibi anahtar kelimeler kullanacağım.

Konuşmamı hangi ifadelerle sonlandıracağım?

Cevap:  Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

5. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir? Öğretmeninizle oluşturacağınız grubunuzla karşılıklı konuşma metni yazarak bu konuşmayı sınıfta canlandırınız. Canlandırma sırasında beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.

Cevap: Canlandırma için sitemizde bulunan metinlerden yararlanabilirsiniz.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki yüz ifadelerini inceleyiniz. Bu yüz ifadelerinden hangisi, Arıburnu) Cephesi’nde yaralanan Yüzbaşı’nın sipere getirilmesini emreden İngiliz Komutan’ın takındığı yüz ifadesi olabilir?

Cevap:  İkinci resim olabilir. Çünkü o zaman şaşkın bir şekilde. durmaktadır.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anı araştırınız.

Cevap:

Zübeyde Hanım’ın Nasihati

Annesine, elini öpüp vedalaştığı zaman, bir çay ziyafetine gittiğini söylemişti. Zübeyde Hanım onun üniformasına, çizmelerine bir göz attı ve daha sonra: “Bu çay ziyafeti değil.” dedi. Mustafa Kemal onu yapıştırdıktan sonra yanından ayrılmıştı. Annesi daha sonra bölge komutanına telefon edip, nerede olduğunu sormuş ve kendisine çay ziyafetinde olduğu söylenmiştir.
Zübeyde Hanım “Hayır, biliyorum savaşa gitti.”demiş ve oğluna bir mektup yazıp göndermiştir. “Oğlum seni bekledim.i ama gelmedin. Bana çaya gittiğini söylemiştin. Fakat senin cepheye gittiğini biliyorum. Senin için her zaman dua ettiğimi bilmeni istiyorum . Savaşı kazanmadan sakın gelme.” site mektubuna not düşmüştür.

Konu ile ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir