7. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 116-118 Cevabı

7. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 116 Cevabı

Soru:
Kâfir denince ne anlıyorsunuz?
Cevap: 

Kafir denince Allah-u Teala’ya ve onun peygamberlerine inanmayan insanları anlıyorum. Zaten kafir kelimesi Allah-u Teâlâ’nın varlığına ve birliğine Hz. Muhammed’in peygamberliğine kalbi olarak inanmayan ve inanmadığını dili ile söyleyen insanlara verilen isimdir.

7. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

A. Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

1. Hz. Muhammed’i (s.a.v.) insanlardan ayıran en önemli özellik nedir? Açıklayınız.
Cevap: 

Peygamber Efendimiz’i diğer insanlardan ayıran birçok özellik vardır. Bunların en başında onun çok güvenilir olmasını gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının çoğu Mekke’de geçmiştir. Peygamber Efendimiz’i Mekke’de herkes tanır ve çok güvenirdi. Mekke’de yaşayan her insanın muhakkak bir lakabı olurdu. Mekke halkı Peygamber Efendimiz’e de bir lakap vermiştir. Ona “el Emin” yani “insana güven veren, güvenilir kişi” lakabını vermişlerdi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu lakabı fazlasıyla hak eden bir insandı. Çünkü ne peygamber olmadan önce ne de sonrasında asla yalan söylememiş, her zaman güvenilir olmasıyla ün salmıştır.

2. Hz. Muhammed (s.a.v.) insanları neye karşı uyarmıştır? Yazınız.
Cevap: 

Peygamber Efendimiz insanları putlara tapmak, Allah-u Teala’ya şirk koşmak, toplumun düzenini bozmak gibi olumsuz davranışlara karşı her zaman uyarmıştır. O (s.a.v.), yalan, zina, hırsızlık ve cinayet gibi davranışların kötü olduğunu insanlara söylemiştir. Allah-u Teâlâ’nın emir ve yasaklarına uyan kişilerin mükafatlar ile müjdelendiğini söylemiştir.

3. Hz. Âişe’nin (r.a.) Hz. Peygamber hakkındaki “Onun ahlakı Kur’an ahlakıydı.” (Müslim, Salâtu’l Müsafirîn, 139.) sözünden ne anlıyorsunuz?
Cevap: 

Hz. Aişe bu sözü ile Peygamber Efendimiz’in davranışlarının, ahlakının ve huyunun öğrenmek isteyenlerin Kur’an-ı Kerim’e bakmalarını söylemiştir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.),  Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan emir  yasak ve yönlendirmeler her zaman uyan, bu şekilde Kur’an-ı Kerim’i ideal tarzda temsil eden bir kul peygamber olarak ahlaki erdemlerin zirve noktasında bulunmaktaydı.

4. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara rahmet oluşuna bir örnek yazarak açıklayınız.
Cevap: 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), insanların en merhametlisidir. O’nun kişiliği herkese örnektir. Peygamber Efendimiz kadınlara çocuklara çok önem verir, güvenilir olmasıyla herkes tarafından çok sevilirdi. Bir insan Peygamber Efendimiz’i örnek alacak olursa Allah-u Teala’nın rızasına uygun bir şekilde hayatını devam ettirmiş olur. Peygamber Efendimiz insanlık için bir rahmet vesilesidir.

5. Kâfirun suresinin anlamını yazınız
Cevap:

Kafirun suresinin anlamı şu şekildedir:

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- De ki: Ey kâfirler.

2- Ben sizin taptıklarınıza tapmam.

3- Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz.

4- Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

5- Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz.

6- Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir