7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Avrupa’daki Bilimsel Gelişmeler Etkinlik Soruları Sayfa 139, 140, 141, 142 Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 139, 140, 141, 142 Avrupa’daki Bilimsel Gelişmeler Cevapları

Avrupa’daki Bilimsel Gelişmeler Metni Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 139 Cevabı 

Günlük yaşamınızda vazgeçilmez gördüğünüz beş teknolojik ürün nedir? Bu ürünlerin icadı ve zaman içindeki gelişimiyle ilgili neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap:

Günlük yaşamımda vazgeçilmez gördüğüm teknolojik aletler bilgisayar, cep telefonu, usb bellek, kahve makinesi, tablet bilgisayardır. İnsanların kullandığı ilk hesaplama aracı olan abaküs, bilgisayarın atası sayılır. Daha sonra bu alanda yapılmış çok sayıda mekanik alet bilgisayarın bugünkü haline gelmesine sebep olmuştur.

Matbaanın icadının daha başka hangi alanlarda etkileri olmuştur? Tartışınız.

Cevap:

Matbaanın icadı ile birlikte bilgiler herkes tarafından öğrenilmeye başlanmıştır. Kitap basımında artış yaşanmış ve okuma oranı da bu şekilde artmaya başlamıştır

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 141 Cevabı 

Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı defterinize yazınız.

Hiçbir araştırmaya dayanmayan boş ön yargılar ve tüm engelleme çabaları Galilei’nin düşüncelerinin, çalışmalarının insanları etkilemesini engelleyemedi. Eğer bugün çeşitli formülleri kullanarak doğayı değiştirebiliyorsak uçakları, roketleri, radyoyu ve bütün diğer teknik buluşları rahatça geliştirip yayabiliyorsak bunu, Galilei gibi gözü pek bilim insanlarının o tehlikeli dönemde, doğadaki yasaları bulmak için harcadıkları çabalara borçluyuz.
Ernst H. Gombr’ıch (Öms H. Gambric Avusturyalı), Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi s. 239
(Düzenlenmiştir.)

1. “Boş ön yargılar” ifadesiyle ne anlatılmak istenmektedir?

Cevap:

‘Boş ön yargılar’ ifadesi ile bir konu üzerinde yapılan araştırma için dıştan görünen ön yargılardan bahsedilmek istenmiştir.

2. “O tehlikeli dönem” ifadesiyle ne anlatılmak istenmektedir?

Cevap:

O dönemlerde ön yargılar çok fazlaydı. Gelişmeye açık bir zihniyet yoktu. Ayrıca o dönemlerde fikrini söyleyen insanların birçoğu yargılanıyordu.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 142 Cevabı 

Sizce buraya kadar anlatılan gelişmelerden hangisi sonraki bilimsel gelişmeleri daha çok etkilemiştir? Neden?

Cevap:

Bence bilgisayar sonraki her türlü gelişmeyi tetikleyen bir buluş olmuştur. Çünkü bilgisayar sayesinde tıptan otomotiv sektörüne uzay sektöründen eğitim dünyasına kadar hemen hemen her alanda çok farklı yenilik ve çalışmalar olmuştur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 143 Cevabı 

Tablodaki gelişmelerin günümüzdeki bilimsel birikimin oluşmasına etkilerinin neler olduğunu karşılarına yazınız.

Cevap:

Gelişmeler Günümüzdeki bilimsel birikimin oluşmasına etkisi
Matbaanın icadı yazılı olan eserler daha kolay bir şekilde yaygınlaşmıştır. Bu şekilde yazıya dökülen düşünceler daha geniş kitlelere ulaşabilmiştir. Okuma yazma oranında  artış yaşanmış ve insanların kültürel düzeyleri artmıştır
Dünyanın şekli ve hareketleriyle ilgili çalışmalar  Coğrafi Keşiflerin yapılması kolaylaşmıştır.
Kütle Çekim Kanunu’nun keşfedilmesi Kütle çekimi veya çekim kuvveti, kütlesi her şeyin gezegenler, yıldızlar ve galaksiler de dahil olmak üzere birbirine doğru hareket ettiği doğal bir fenomendir.
Buhar makinesinin icadı Sanayi Devrimi’nin olmasını sağlamıştır.

15 ve 20. yüzyıllar arasında Avrupa’da yaşanan ve ders kitabınızda yer verilmeyen bilimsel gelişmelerden birini araştırınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak şemayı doldurunuz.

Cevap:

Bilimsel gelişmenin adı: Işık Bükücü

Günümüzdeki bilimsel çalışmalara etkisi: “Quantum Stealth” ismini verdiği patentli materyal ile tank, uçak ve gemileri dahi gizleyebilen bir görünmezlik sağlamıştır.

Bilimsel gelişmenin gerçekleşme aşamaları: Arkasına geçtiğiniz zaman  sanki hiç bir şey yokmuş gibi şeffaf bir buzlu cam görüntüsü veriyor. Tanıtım filminde Hyperstealth’in küçültülmüş bir tankı gizleyebildiği gösteriliyor.
Bilimsel gelişmeyi yapanlar:Kanadalı Hyperstealth Biotechnology .
Bilimsel gelişmenin gerçekleştiği ülke: Kanada
Bilimsel gelişmenin tarihi: Son 10 yılda geliştirilen bir teknolojik alet

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!