7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Etkinlik Soruları Sayfa 144, 145 Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 144, 145 Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Cevapları

Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Metni Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 144 Cevabı 

“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap:

Bu ifadeler düşünce özgürlüğü, kişinin hiç bir engele olmadan bilgi edinmesi, edindiği bilgiler sonucunda bir kanaate varması ve kendi düşünceleri nedeniyle  kınanmaması, düşüncelerini rahat bir şekilde yayabilmesi olarak söylenebilir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 145 Cevabı 

Düşünce özgürlüğü, düşünceyi açıklama, bilim ve sanat hürriyetinin anayasa güvencesi altında olması neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap:

Eğer düşünce özgürlüğü olmazsa bilim de olmaz. Bilimin olmadığı bir yerde ne  ilerleme ne gelişme ne de teknoloji olmaz. Bu da insanların tıpkı eskisi gibi geçmişin karanlık dönemlerine geri dönmesi anlamına gelir.

Bruno’nun yargılanma sürecini araştırınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Neyle suçlandı?

Cevap:

O, Kopernik’in tezini savunduğu için suçlandı .

Kimler tarafından yargılandı?

Cevap:

Katolik Kilisesi tarafından yargılandı.

Ne zaman yargılandı?

Cevap:

16. yüzyılda  sapkın ilan edildi ve diri diri yakılarak yargılandı.

Nerede yargılandı?

Cevap:

Roma Katolik Kilisesi’nin engizisyon mahkemesinde yargılandı.

Kendini nasıl savundu?

Cevap:

Bruno, Aristocu kapalı evren görüşünden ilk sıyrılanlar arasında yer aldı ve Kopernik’in tezini savundu. Bruno, evrenin sonsuz ve eş dağılımlı olduğunu ve evrende dünyadan başka birçok gezegenin bulunduğunu söyleyerek kilisenin çok büyük tepkisi çekti.

Nasıl bir ceza aldı?

Cevap:

Bruno , sapkın ilan edildi ve Roma’da diri diri yakılarak idam edildi.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Özgür düşüncenin olmadığı bir yerde bilim alanında gelişmeler olması mümkün müdür? Neden?

Cevap:

Bilimin önünde bulunan en büyük engel bilimin, bilimle aktif olarak uğraşan kitle dışında yeteri kadar önemsenmemesidir. Bundan dolayı bilim ve teknolojide gelişmeyi sağlayacak oranda yatırımların yapılmamasıdır. Bu nedenle özgür düşünceye saygı ve özgür düşüncenin çalışma ortamı olmadığı müddetçe bilim de gelişmeyecektir.

2. Günümüzde bilimsel çalışmaların gelişmiş olduğu ülkelerde hangi yönetim biçimi daha yaygındır? Bu yönetim biçiminin bilimsel gelişmelere katkısı nedir?

Cevap:

Bu ülkelerde demokrasi ile yönetim biçimi daha yaygındır. Çünkü demokrasi ile yönetilen ülkelerde her zaman  düşünce özgürlüğü vardır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!