7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 5. Ekonomi ve Sosyal Hayat Dijital Dünya Etkinlik Soruları Sayfa 174, 175 Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 174, 175 Dijital Dünya Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Dijital Dünya Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı  Ekoyay Yayınları Sayfa 174 Cevabı 

Aşağıda boş bırakılan yerlere üretim, dağıtım ve tüketim alanlarında kullanılan yeni teknolojik ürünlere örnekler yazınız.

Üretim

Cevap:

Dikiş makineleri, kıyma makinesi, hamur yoğurma ve kesme makineleri, süt pişirme kazanları üretim alanında kullanılan yeni teknolojik ürünlere örnektir.

Dağıtım

Cevap:

Kargo şirketleri ve postane dağıtım alanında kullanılan yöntemdir.

Tüketim

Cevap:

Marketler, mağazalar ve e-ticaret siteleri tüketim alanında kullanılan yerlerdir.

Drone taşımacılığı hayatımızı nasıl etkileyecektir?

Cevap:

Dron taşımacılığı ile beraber insanlar siparişlerini daha hızlı bir şekilde teslim alacaklardır. Fakat bu durum kargo ve posta çalışanlarının iş olanaklarının sınırlanmasına sebep olacaktır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı  Ekoyay Yayınları Sayfa 175 Cevabı 

Çevrenizde sanal ortamda alışveriş yapan var mı? Sanal ortamda alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cevap:

Evet, çevremde sanal alışveriş yapan birçok kişi var. Öncelikle sanal alışveriş sitelerinde çok dolandırıcı var. Bundan dolayı  sanal ortamda alışveriş yaparken çok dikkatli olmalıyız. Bize ait kişisel bilgileri koruyan sitelerden ve güvenli yerlerden alış veriş yapmalıyız. Diğer türlü dolandırılma ihtimali çok yüksektir.  Bankalardan aradığını söyleyen dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmamız gerekir.

Genel ağ üzerinden alışveriş ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Genel ağ üzerinden alışveriş nasıl yapılmaktadır?

Cevap:

Genel ağ üzerinden alışveriş e-ticaret siteleri üzerinden olmaktadır. İhtiyaç duyduğumuz ürünleri kredi kartı ya da kapıda ödeme yöntemiyle satın alabiliriz. Her sanal siteden alışveriş yapmamalı, güvenli olan sitelerden yapmalıyız.

2. Genel ağdan alışverişi güvenli buluyor musunuz? Neden?

Ce.vap:

Şayet güvenilir ve doğru çalışan bir e-ticaret sitesi kullanırsak güvenilir olur. Ama bilmediğimiz ve hakkında bilgimiz olmayan, kişisel bilgilerimizi isteyen sitelerden alışveriş yapmak pek de güvenli değildir.

3. Genel ağ üzerinden yapılan alışverişler hangi değişikliklere sebep olmaktadır?

Cevap:

Genel ağ üzerinden alışveriş yaptığımız zaman  ürünü bire bir deneme imkanımız olmadığı için bazen isteğimiz dışındaki bir ürünle karşılaşabiliriz. Fakat bunun dışında daha zahmetsiz bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

4. Genel ağ üzerinden yapılan alışverişlerin yaygınlaşmasının üretime, dağıtıma ve tüketime etkileri hakkında neler söylenebilir?

Cevap:

Genel ağ üzerinde alışveriş yaptığımız zaman mağazaya gitmemize gerek kalmaz. Daha kolay bir yöntem olduğu için tüketim daha da artar. Bu durum heme üretimin hem de dağıtımın artmasına neden olur. Ayrıca üretim ve dağıtımda teknolojik yöntemlere de yer verilir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!