7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık 5. Ekonomi ve Sosyal Hayat Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Soruları Sayfa 162, 163, 164, 165 Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayıncılık Sayfa 162, 163, 164, 165 Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik  Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 162 Cevabı 

ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizde imkânlar olduğunu düşününüz. Bu insanlara yardım etmek için neler yapardınız?

Cevap:

Elimden olsa önce bu dünyadan kötülüğü, savaşları ve bencilliği yok etmeye çalışırdım. Böylece dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar eşit haklara sahip olurlardı. Eşitlik olduğu için adalet de sağlanmış olurdu ve herkesin hakları adaletli bir sistem ile güvence altına alınmış olurdu.

Günümüzde yapılan yardımlaşma ve dayanışmaya dair uygulamalara örnekler veriniz.

Cevap:

Günümüzde birçok yardımlaşma va dayanışma örnekleri görülmektedir. Örneğin; Darülaceze “Yaratandan dolayı yaratılana saygı” misyonunun birleştiriciliğiyle ortaya çıkan güçle ve sevgi ile gönülden verenle alanın oluşturduğu şeffaf, kutsal bir sosyal dayanışma havuzudur. Bu havuz sayesinde  insanlara yardıma muhtaç insanlara yardım edilmektedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 163 Cevabı 

A. www.kizilay.org. tr genel ağ adresinden ya da diğer kaynaklardan yararlanarak Türk Kızılayı’nın ilk yardım ile göç ve mülteci hizmetleri alanındaki çalışmalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca Özetleyiniz. Boş bırakılan çerçevelere bu alanlardaki çalışmalarla ilgili fotoğraf yapıştırınız, resim çiziniz ya da şiir yazınız.

İlk Yardım

Cevap:

Ambulans Ekibi Müdahalesi ve Olay Yerinde Temel Yaşam Desteği sunma gibi çeşitli hizmetleri vardır.
Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durum olduğu zaman, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması veya durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalara verilen genel isimdir.

Göç ve Mülteci Hizmetleri

Cevap:

Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü; İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Birleşmiş Milletler ajansları gibi göç alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç durumda yaşayan tüm yabancılara yönelik acil yardım ile uyum ve bütünleşme hizmetleri verilmesi, ayni ve nakdi yardım sağlanması, proje ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur.

B. Türk Kızılayının sosyal hayattaki yeri ve önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

Cevap:

Türk Kızılayı’nın Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi Yardım etmek insanların duygularını ve moralini düzeltir. Kızılay yardım kuruluşu olduğu için insanların ona bağışlarda bulunması, toplumsal sosyal tatmin sağlar. Katkıda bulunma duygularını geliştirir. Toplum oluşturan bireyler arasında, barış birlik ve beraberlik oluşturur. Kızılay olmasaydı, insanların tek tek yapacağı yardımlar yeterli olmayacak, büyük organizasyon problemi yaşanacak belki de, bir mahalleye yardım maddeleri yığılırken bir mahalleye hiç ulaşmamış olacaktı. Felaket anında yardımların ihtiyaç sahiplerine dengeli, düzenli ve devamlı dağılmasını sağlar.Kızılay felakete uğrayanlar arasında, din, dil, soy ayrımı yapmadan yardıma koşar. Kızılay, deprem, savaş, yangın, sel baskını, salgın hastalık gibi felaket anında bu felaketlerden zarar görenlere çadır, battaniye, yiyecek, giyecek dağıtarak yardım eder. Felaketlerde ve savaşta yaralı olanlar için geçici hastaneler kurar. Kan ve ilaç yardımı yapar.

Kızılay salgın hastalık olduğunda, hastalara yardım eder. İhtiyaç olduğunda aşevi açar, yoksul, düşkün kimsesizlerin beslenmelerini sağlar.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayınları Sayfa 165 Cevabı 

Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

Cevap:

Ben özellikle Tema Vakfı’nın olmasını çok isterdim. Çünkü çevremde bulunan ağaçların ve yeşillik alanların yok olduğunu görmek beni çok fazla üzüyor. Belki Tema Vakfı  burada olsaydı erozyona karşı çeşitli çalışmalarda bulunacak ve böylece Doğa’yı da korumuş olacaktı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, kuruluş amaçları gereği aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin
her birinin sosyal hayattaki önemini tabloya yazınız.

Faaliyet alanı Sosyal hayattaki önemi
Öğrencilere burs sağlamak Eğitimdeki önemi
Çevre temizliği kampanyası düzenlemek  Doğayı korumaktaki önemi
Engellilere tekerlekli sandalye almak Sosyal duyarlılık, Engellilere Yönelik destek Planları
Göçmen çocukların eğitimine katkı vermek Eğitimdeki Yeri ve Önemi
Kütüphaneler açmak Eğitimdeki önemi, halkı bir görmesi
Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!