7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Tema Sonu Değerlendirme Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk 68, 69 2. Tema Milli Mücadele ve Atatürk Değerlendirme Çalışmaları Soruları ve Cevapları

TEMA SONU DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

7.  Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

VATAN

Güneşi ve gökyüzünün yıldızlarını, Allah’ın sonsuz kudretini gösteren şimşekleri, kalbine korku veren fırtınaları ilk gördüğün yer: Vatanındır! Beşiğinin üzerine gözleri sevgi dolu insanların eğildiği, ananın seni övünerek kucağında taşıdığı, babanın sana ilk nasihatleri verdiği yer: Vatanındır! Dedelerinin âdetlerinin hüküm sürdüğü, toprağı üzerinde çalışıp ekmeğini kazandığın, kendine bir eş bulup aile yuvası kurduğun, çocuklarını yetiştirip büyüttüğün yer: Vatanındır! Bayramlarında sevinip, yaslarında üzüldüğün, kayalık, bozkır, bataklık… Her karış toprağını ayrı ayrı sevdiğin, yabancı gözlerin hor bakmalarına dayanamadığın yer: Vatanındır! Geçmişi ile övündüğün, geleceğine güvendiğin, yeryüzünde bütün ülkelerden üstün olmasını istediğin yer: Vatanındır! Yaşlanıp yorulunca çınarlarının gölgesinde dinlendiğin, çocuklarının çocuklarını sevdiğin, ölünce ağlandığın ve arkandan uzun zaman anıldığın yer: Vatanındır!

(1, 2 ve 3. soruyu metinden hareketle cevaplayınız.)

1. “Beşiğinin üzerine gözleri sevgi dolu insanların eğildiği, ananın seni övünerek kucağında taşıdığı, babanın sana ilk nasihatleri verdiği yer: Vatanındır!” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir?
Cevap: 

Gözümüzü açtığımız ilk  ana kucağında iken ilk gördüğümüz yerdir, vatan. İlk dünyaya geldiğimizde çevremizdeki insanlar sevgi dolu gözleri ile bizi baştan sona süzerler. Bu vatana ve millete hayırlı bir evlat olmamız için dualar ederler. Biz büyüyünce yine aynı şekilde babamız vatan topraklarında verir bize ilk nasihatlerini. Vatanı bu yüzden canımızdan çok severiz.

2. Vatanın tanımını yaparak aşağıya yazınız.
Cevap: 

Vatan; bir kişinin doğduğu, büyüdüğü, milletin üzerinde yaşadığı, yeri geldiğinde uğruna canını feda ettiği, bir milletin üzerinde özgür bir şekilde yaşadığı kara parçasıdır.

3. Metnin ana fikri nedir?
Cevap

Vatan Savdası

Vatan sevgisi.

4. (1) Okan, Umut ve arkadaşlarının en çok oynadığı oyunlardan biri de kızılderiliciliktir. (2) Çocukların yarısı başlarına tavuk tüyleri takar, yüzlerini boyalarla süsler ve kızılderili olur. (3) Öteki yarısıysa Tommiks ve askerlerini canlandırır. (4) Sokakta, merdivenli yolda, yokuştan aşağı koşarken filmlerde gördükleri gibi ellerini ağızlarına vurarak korkunç çığlıklar atarlardı.

Numaralandırılmış cümlelerden hangisi kanıtlanabilirlik açısından diğerlerinden farklıdır?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

Cevap

D

7.  Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 69 Cevabı
5. Aşağıdaki paragraflarda anlatımın kaçıncı kişi ağzıyla yapıldığını belirtiniz.
6. Aşağıdaki fiilleri verilen kip ve kişiye göre çekimleyerek birer cümlede kullanınız.

savun-

(Şimdiki zaman/2. çoğul kişi)

Cevap

SAVUNUYORUZ

dök-

(İstek kipinin olumsuzu/1. çoğul kişi)

Cevap :

DÖKMÜYORUZ => 1. Kelimemiz

selamla

(Bilinen geçmiş zaman-3. tekil kişi)

Cevap :

SELAMLADI= 2. Kelimemiz

çabala

(Gereklilik kipi/1. tekil kişi)

Cevap:

ÇABALAMALIYIM= 3. Kelimemiz

duy

(Geniş zamanın olumsuzu/3. çoğul kişi)

Cevap :

DUYMAZ = 4. Kelimemiz

7. Aşağıdaki paragrafta yer alan çekimli fiilleri bularak altlarını çiziniz.

Hira, sürpriz bir doğum günü partisi ile karşılaşınca gözlerine inanamadı. Herkes, her şey ne kadar da güzel görünüyordu. Tuğba ablası tam karşısında gülen gözlerle ona bakıyordu. Ve yanında Yusuf ve Buğra ağabeyleri… Derken Fındık’ın havlaması duyuldu. Hep birlikte koştular bahçeye. Bir de ne görsünler! Ömer, Fındık’ı yakalamaya çalışırken düşmüş yere. Üstü başı çamur içinde, yalnız keyfi de yerinde.

Cevap :
  • karşılaşınca = çekimli fiil
  • inanamadı = çekimli fiil
  • bakıyordu = çekimli fiil
  • duyuldu = çekimli fiil
  • koştular = çekimli fiil

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir