8. Sınıf İnkılap Nev Yayınları Sayfa 110-111 Cevapları 

8. Sınıf İnkılap Nev Yayınları Sayfa 110 Cevabı

Halkçılık ilkesi, cumhuriyetçilik ilkesinin hangi özelliklerini içerisinde barındırmaktadır?

Cevap:

Halkçılık ilkesi sosyal alanda Türkiye Cumhuriyeti’nin bireylerinin mutlu ve refah içinde olmasını hedeflemektedir. Sosyal güvence , sosyal adalet ve ekonomik yönden güçsüz olan kesimlerin korunmasını temel alan sosyal devlet anlayışı halkçılık ilkesinin bir gereğidir.

Yine halkçılık ilkesi, toplumda yer alan  sınıf ve gruplara ayrıcalık tanımadığı için sınıf mücadelesini reddeder. Bu şekilde toplumda hiçbir ayrım gözetmeden karşılıklı dayanışma bilincinin gelişmesine ve ülke bütünlüğünün sağlanmasına en büyük katkıyı sağlar.

8. Sınıf İnkılap Nev Yayınları Sayfa 111 Cevabı 

Atatürk’e ait olan yukarıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Atatürk, incelediğiniz fotoğraflarda ne yapıyor?

Cevap:

Atatürk bu fotoğrafta her içinde farklı kesimlerinden gencisi yaşlısıyla sohbet etmektedir. Atatürk, onların derdini dinlemekte, onlarla görüş alış verişinde bulunmaktadır.

Atatürk’ün bu fotoğraflardaki davranışlarını açıklayan ilkesi sizce hangisidir?

Cevap:

Bence bu davranışları açıklayan ilke halkçılık ilkesidir. Halkın içinde olmak, halkın yanında olmak, onların problemlerini çözmek, onların iyiliği ve menfaati doğrultusunda hareket etmek olarak da özetleyebileceğimiz bu ilkenin günlük yaşamdaki karşılığı bu fotoğraflarda görülebilir.

Toplumların gelişmesinde ekonominin rolü var mıdır? Ekonominin devlet yaşamındaki önemi konusunu arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap:

Evet, toplumun gelişmesinde ekonominin rolü vardır . Çünkü ekonomi olmazsa yatırım olmaz. Yatırım olmazsa  da insanlar ve toplumları geliştirecek çalışmalara, projelere yer kalmaz. Bu sebeple  ekonomi bir devlet için can damarıdır denilebilir. Ekonomik bağımsızlık olmazsa o ülkede kaos ve kölelik baş gösterir. Bunun sonu da parçalanmaya kadar da gidebilir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir