8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı
Soru:
Tarihçiler, Sevr Antlaşması’nı “ölü doğmuş antlaşma” olarak nitelendirmişlerdir. Sizce bunun sebebi ne olabilir?
Cevap: 

Sevr Antlaşması, Osmanlı Devleti için çok ağır şartları olan bir antlaşma idi. Bundan dolayı bu antlaşmaya ölü doğmuş antlaşma adı verilmiş olabilir.

Soru:
Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi ne anlama gelmektedir?
Cevap: 

Boğazlar ( Madde 37-61 ): İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi silahtan arındırılacak, savaş ve barış zamanında bütün devletlerin gemilerine açık olacak; Boğazlar’da deniz trafiği on ülkeden oluşan uluslararası bir komisyon tarafından yönetilecek; komisyon gerekli gördüğü zaman Müttefik Devletler’in donanmalarını yardıma çağırabilecekti.

Boğazların uluslararası bir komisyon tarafından yönetilmesi tüm sorumluluğun onlarda olduğunu göstermektedir. Savaş zamanında bütün gemilere açık olacağı için bu Osmanlı Devleti için çok zararlı bir durumdur.

 

Soru:
Osmanlı Devleti’nin askerî gücü neden yok edilmek istenmiştir?
Cevap:

Çünkü Osmanlı toprakları Mondros’ a dayandırılıp bu şekilde işgal edilecektir. Bunun karşısında hiç bir engel istemeyen işgal güçleri Osmanlı ordusunu yok edip önlerindeki her tehlikeyi kaldırmak istemişlerdir.

Soru:
Osmanlı Devleti’nin ekonomik bağımsızlığını yok eden maddeler hangileridir?
Cevap:

Memleketin gereksinimi karşılandıktan sonra artakalan kömür, akaryakıt ve denizcilik malzemesinin üretim kaynaklarından satın alınması için kolaylık sağlanacaktır. [ Söz konusu maddelerin hiçbiri Osmanlı Devleti tarafından ihraç olunmayacaktır.] (Madde: 14)
Yukarıda belirtilen bu madde ile Osmanlı Devleti’nin gelir kaynaklarına el konulduğu ve İtilaf Devletleri Anadolu’daki işgal güçlerinin giderlerini karşılamak istemiştir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir