8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 87-88 Cevapları

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

1. Mustafa Kemal’in “işgal altındaki talihsiz topraklarımız” dediği yerler nerelerdir?
Cevap: 

Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki talihsiz topraklarımız dediği yerler İstanbul, Trakya ve Anadolu’dur. Aslında Mustafa Kemal Atatürk, burada Milli sınırlar içerisinde olan yerleri kast etse de İsmet Paşa’yı tebrik tebriğinden de anlaşılacağı üzere özellikle Batı Ege Bölgesi’dir.

2. Mustafa Kemal “makûs talih” sözüyle neyi anlatmak istemiş olabilir?
Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, makus talih sözü ile uzun yıllar boyunca yenilgiler ve savaşlar ile iç içe olan toplumun nihayet bir zafer yaşadığını, artık kötü olan tarihin açılması ve kötü günlerin geride kalacağını müjdelemesini söylemiş olabilir.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Yunan Kralı Konstantin saldırı öncesinde İzmir’e gelmiş ve kendisiyle görüşmek isteyen gazetecilere Ankara’da randevu vermiştir. Bu davranışıyla Yunan Kralı hangi mesajı vermek istemiş olabilir?
Cevap: 

Yunan Kralı bu davranışıyla öz güvenini ve savaşı kazanacağına olan inancını göstermiştir. Burada verilmek istenen asıl mesaj çok net bir şekildedir. Bu savaşın galibi bellidir. Yani savaşın galibi biziz.

Soru:
Mustafa Kemal geri çekilişin amacını nasıl açıklamaktadır?
Cevap: 

Mustafa Kemal Atatürk, geri çekilişinin amacı düşmanı yormak, düşmanı kendi istediği bölgeye çekip onu orada yenmek ve hazırlık yapıp orduyu dinlendirmektir.

Soru:
Mustafa Kemal, ordumuzun geri çekilmesinin hangi olumsuz durumu doğurabileceğini düşünmektedir?
Cevap: 

Mustafa Kemal Atatürk, ordunun geri çekilmesinin Eskişehir gibi önemli yerlerin ve bazı toprakları düşmana bırakmaktan dolayı kamuoyunda bazı sarsıntıların doğabileceğini düşünmektedir.

Soru:
Mustafa Kemal, doğabilecek olumsuzlukların nasıl ortadan kaldırılabileceğini düşünmektedir?
Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, doğabilecek tüm olumsuzlukları kısa zaman içerisinde alınabilecek bazı zaferlerle bunun önüne geçilebileceğini ve bu çekilmenin insanlar tarafından hemen unutulacağını düşünmektedir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir