8. Sınıf Nev Kitap Din Kültürü Sayfa 86-90-93 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap Din Kültürü Sayfa 86 Cevabı

Doğruluk ve güvenirliğin bireysel ve toplumsal yararları nelerdir?

Cevap:

Doğruluk, insanlar arasındaki bağları daha da güçlendirir. Ayrıca dostluk ve arkadaşlık kurmalarını, ilişkilerini düzenli bir şekilde devam ettirmelerini de sağlar. Çünkü dürüst olan, doğru söyleyen kişiler başkalarının sevgi ve güvenini kazanır.

Doğruluk, insanları daima iyiliğe yönlendirir. Ayrıca kişilerin ahlakını güzelleştirir, insana huzur verir, kişilik ve güven duygusu kazandırır. Çünkü dürüst olan, doğru söyleyen bir insan kendisinden emindir ve vicdanen de rahattır. Yalan söyleyen bir kişi, yalanı ortaya çıktığı zaman çevresindeki kişilere mahcup olur. Fakat doğru söyleyen insanın böyle utandırıcı bir durumla karşılaşması söz konusu bile olamaz.

8. Sınıf Nev Kitap Din Kültürü Sayfa 90 Cevabı

Hz. Muhammed gibi merhametli, hoşgörülü ve affedici olabilmek için nelere özen göstermeliyiz.

Cevap:

Bence bunun için en önemlisi sakin ve sabırlı olmalıyız. Hemen  sinirlenmemeliyiz. Bir şey yapmadan önce biraz düşünmeliyiz. Hayata ve insanlara her zaman pozitif yaklaşmalıyız. Her zaman dua ederek Allah-u Tealaya daha yakın olmalıyız.

8. Sınıf Nev Kitap Din Kültürü Sayfa 93 Cevabı

Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir atasözündeki cesur kimdir, cesur olmak niçin önemlidir?

Cevap:

Cesur insan atılgan olur. Böyle insanların  bakışlarında bile bir caydırma gücü olur. Korkak bir kişi ise kılıcı bile nasıl tutacağını bilmediği için komik bir duruma düşer. Bunun sonucunda hasmını korkutamaz.

Bazı cesur insanlar kararlıdır, mertlikleri ve azimleri yüzlerinden belli olur. Yüz ifadeleriyle dahi hasımlarını yıldırabilirler. Korkak insanlar da ise yürek gücü olmaz. Bu güç olmadığı için kılıcı gerektiği gibi kullanamazlar. Bundan dolayı kılıçları keskin olsa bile bir işe yaramaz.

Cesaret, riskli bir durum olsa bile  zor şeyleri yapabilme , onların altından kalkabilme becerisidir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir