8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 125-126-127 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 125 Cevabı

Tarih boyunca çeşitli uygarlıklar, kendilerini daha iyi ifade edebilmek amacıyla alfabeler oluşturmuşlardır. Uygarlıkların tarih boyunca neden farklı alfabeler kullandıkları ile ilgili bir araştırma yapınız.

Cevap:

Farklı uluslar siyaset, ticaret ve eğitim gibi sebeplerle farklı alfabeleri kullanmışlardır. Özellikle 20. yüzyıldan sonra alfabe tercihlerinde eğitsel sebepler ön plana çıkmıştır. Çünkü bu yüzyıldan sonra ülke yönetimleri, dillerinin daha çok okur- yazara sahip olmasını istemişlerdir. Bu sebeple okuma ve yazmanın daha kolay olduğu alfabeler tercih edilmiştir.

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 126 Cevabı

Atatürk’e başöğretmen unvanı sizce neden verilmiştir

Cevap:

Atatürk, her zaman eğitim ve öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yana bir kişi olmuştur.  1928 yılında Arap harflerinin kaldırıp yerine günümüzde kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü ile halkın yeni harfleri kısa süre içerisinde öğrenip daha çok yurttaşın okur – yazar olmasını sağlamak için çok yoğun bir çalışma başladı. Okuma – yazmanın daha çok yaygınlaşması için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma – yazma öğreten çeşitli okullar açıldı.

Bu okullara Millet Mektepleri ismi verildi. Atatürk, Ulus Okulları da dediğimiz Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek insanlara  dersler verdi. Tüm ülke safında Mustafa Kemal Atatürk bir çok çalışmaya ve yeniliğe imza atmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu cehaletin bir an önce yok olması için Yeni Türk Alfabesinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmuştur. Bunun yanı sıra öğretilmesi hususunda da çok çaba göstermiştir. Bundan dolayı ona başöğretmen unvanı verilmiştir.

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 127 Cevabı

Türk Dil Kurumunun günümüzde yaptığı faaliyetler nelerdir?

Cevap:

Türk Dil Kurumu, yani kısaca TDK, Türkçeyi incelemek ve Türkçenin gelişmesi için çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan bir kurumdur. Türkiye’nin başkenti Ankara’da yer alan bu kurum, Türk dili üzerine çalışmaların yapılıp yayımlandığı bir merkezdir. Türk Dil Kurumu başlangıçtan itibaren çalışmalarını iki ana eksen üzerinde yürütmüştür:

1. Türk dili üzerinde araştırmalar yapmak, yaptırmak;
2. Türk dilinin güncel sorunlarıyla ilgilenerek çözüm yolları bulmak.

Türk Dil Kurumu, kendi alanında sağlıklı ve köklü çalışmalar yaparak varlığını korumaktadır. Ayrıca Türk dilinin de gelişmesini sağlamaktadır. Türk dilinin yabancı dillere karşı korunması çağımızın en önemli dil problemleri arasında yer almaktadır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.