8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 128-129-131 Cevapları

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 128 Cevabı

Türk Dil Kurumu Türkçeyi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak için yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar bulmaya çalışmaktadır. Siz de aşağıda verilen örnekleri inceleyerek yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını bulmaya çalışınız.

Cevap:

Bilboard: İlan panosu

Ajanda: Not defteri/ Takvimli defter

Zapping: Kanal geçişi/ kanal değiştirme

Fitness: Dinçlik/ spor salonu

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 129 Cevabı

Osmanlı Devleti zamanındaki üniversite eğitimi nasıldı?

Cevap:

Osmanlı Devleti’n de üniversite, darulfünun olarak biliniyordu. Burada genellikle dini ilimler öğretiliyordu.

Ayrıca dini ilimler dışında fen bilimleri de öğretiliyordu .

8. Sınıf Nev Kitap İnkılap Tarihi Sayfa 131 Cevabı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Resim Heykel Müzesine ait İnternet sayfasını ziyaret ederek “Yurt Gezilerine katılan ressamlara ait resimleri inceleyiniz. Bu resimleri yapan ressamlar hakkında bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınız.

Cevap:

Emel Cimcoz KORUTÜRK

1915 İstanbul – 11 Mart 2013 İstanbul 6. Cumhurbaşkanı merhum Fahri Korutürk’ün eşi Türk Çocuğu’nun Atatürk’e Şükranı isimli, bu yağlı boya tablosu Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenmektedir. Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunun ressamıdır. Kaplumbağa Terbiyecisi”, Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerinden bir tanesidir. 1906 tarihli eser, özellikle “Lale Devri”ndeki “Sadabad Eğlenceleri”nde geceleri bahçelerin aydınlatılması için kaplumbağaların sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakıldıkları bilgisi bir ipucu olabilir. Yani Osmanlı’nın devlet düzeninde “kaplumbağalar” da “kapıkulları” arasında yer almışlardır.

 

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.