8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 103-104-105 Cevapları

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Soru:
Lozan Barış Antlaşması’nın kazanımlarını, Misak-ı Millî hedefleri ile karşılaştırınız.
Cevap:

Misak-ı Milli hedefleri genel olarak Lozan’da uygulanmıştır. Fakat bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıklar şu şekildedir:

Batı Trakya, Hatay, Musul, Adalar’dan Gökçeada ve Bozcaada hariç taviz verilmiştir. Belirtilen bu yerler bizim olmamıştır. Fakat Lozan Barış Antlaşması genel anlamıyla olumlu bir sonuç doğurmuştur.

Soru:
Sevr Barış Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması’nın aşağıda verilen konu başlıkları ile ilgili maddelerini ayrı ayrı yazarak verilen örnekte olduğu gibi karşılaştırınız.(kapitülasyonlar/boğazlar)
Cevap:

Kapitülasyonlar

Sevr Antlaşması: Kapitülasyonlar olacak. Her devlet bu faaliyetten yararlanacak. Yani azınlıklara bu şekilde geniş haklar verilecek.

Lozan Antlaşması: Kapitülasyonlar kesin olarak kaldırılmıştır.

Karşılaştırması: Lozan Barış Antlaşması’nda kapitülasyonlar kaldırılarak ülkemiz için çok önemli bir gelişme elde edilmiştir.

Boğazlar ve İstanbul

Sevr Antlaşması: İstanbul, Osmanlı Devleti’nin başkenti olacak. Güvenlik tehdidi olduğu takdirde Boğazlar ve İstanbul işgal edilebilecek.

Lozan Antlaşması: Boğazlar ve İstanbul TBMM’ye bırakılmıştır. Boğazlar  Lozan Barış Antlaşması’nda değil Mudanya’da bırakılmıştır.

Karşılaştırması: Lozan Barış Antlaşması’nda önemli bir zafer elde etmiş olduk.

Azınlıklar

Sevr Antlaşması: Kapitülasyonlar sayesinde azınlıklara çok geniş haklar verilecek maddesi vardır.

Lozan Antlaşması: Kapitülasyonlar kaldırıldığı için azınlıklara geniş haklar verilmeyecek. Türk devleti içerisinde yaşayan azınlıklar Türk Milleti olarak sayılacaktır.

Karşılaştırma: Lozan Barış Antlaşması’nda yine başarı elde ettik.

Askeri Hükümler

Her iki antlaşmada da bir kısıtlama yer almıştır. Fakat Sevr Antlaşması’nda daha fazla kısıtlama vardır. En başta Lozan Barış Antlaşması’nı kabul etsek de askeri kısıtlamayı kaldırmış olduk.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı

Soru:
Halide Edip Adıvar’ın yaşam öyküsünü araştırınız. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.
Cevap:

Halide Edip Adıvar  1882 yılında İstanbul’da doğmuştur. 9 Ocak 1964 yılında doğduğu şehir olan İstanbul’da vefat etmiştir. 1901 tarihinde Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden mezun olan Halide Edip Adıvar ilk yazılarını “Halide Salih” takma adı ile Tanin gazetesinde yayınlanmıştır. Yazılarının dışında Balkan Savaşı sırasında hastanede hemşire olarak görev almıştır. Bu çalışmaları ve müfettişliği sayesinde İstanbul’da yer alan semtlerin hepsini gezmiş ve çeşitli kesimlerden insanları tanımıştır. Dönemin gergin olan atmosferinde gericilerin tepkisinden korktuğu ve çocuklarına zarar gelmesinden dolayı 31 Mart Olayı’nda çocuklarını alıp Mısır’a gitmiştir. Ayaklanma bastırıldıktan sonra yurda tekrar gelmiştir.

Soru:
Doğu, Güney ve Batı Cephelerini konu alan resim, öykü, karikatür ya da makale çalışmaları yapınız. Yaptığınız çalışmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Bu etkinliği sizin yapmanız gerekiyor.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

Soru:
Kurtuluş Savaşı’nı konu alan romanlar okudunuz mu? Bu romanların işledikleri temaları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Kurtuluş Savaşı’nı konu alan bazı romanlar okudum. Bu romanlar şu şekildedir:

Halide Edip Adıvar – Ateşten Gömlek Roman

İzmirli Ayşe çevresinde Anadolu’da önce çeteler ile başlayan daha sonra ise düzenli ordu ile devam eden ve zaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı’nın hikayesi anlatılmaktadır.

Kalpaklılar – Samim Kocagöz

İzmir ve çevresindeki direniş hareketleri, İstanbul’da yer alan yurtseverlerin Kurtuluş Savaşı’na destek veren gizli çalışmaları, eylemi baltalamaya yönelik padişah yanlısı olan hareketler, aydınların ve halkın işbirliği ile güçlüklerin yenilmesi ve zaferin kazanılmasını konu alan bir romandır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir