8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 85-86 Cevapları

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Soru:
“Millî ordu düşmanı ve öğretmen ordusu da cehaleti kovacaktı.” cümlesini yorumlayarak düşüncelerinizi altta yer alan boşluğa yazınız.
Cevap:

Ülkemizi iç ve dış terör örgütlerine karşı bölmek isteyen, birliğimizi yok etmek isteyenlere karşı mücadele veren askerimiz ve Milli Ordumuzdur. Milli ordu, düşmanı ülkeden atmış ve ülkemizin bağımsızlığı kavuşmasına vesile olmuştur. Öğretmenler ise cahilliği yok edip toplumu aydınlatan birer ordudur.

Bütün öğretmenler bizi geleceğe taşır ve iyi insan olmamız için bizlere eğitim verirler. Bir millet eğer bilim ve ilime karşı geliyorsa o millet kısa zaman içerisinde batmaya mahkum olur. Çünkü bir milletin gelişmesi ancak ilim ile olur.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı

Soru:
Cahillik ve geri kalmışlıkla mücadele etmenin, en az düşmanla mücadele etmek kadar önemli olmasının nedenleri nelerdir?
Cevap:

Cahil bir insanın düşüncelerini değiştirmek, onları bilimsel açıklamalar ve sanata inandırmak düşmanla uğraşmak gibi çok zordur. Bilime, sanata ve gelişmeye kapalı olan insanlar yaşadıkları topluma düşmandırlar. Mustafa Kemal Atatürk, cahil ve gelişme kapalı olan kişileri insanları düşman ile aynı seviyede görmüştür. Toplum içerisinde geri kalmışlık ve cahillik toplumun çürümesine neden olur. O toplum diğer toplumlara oranla geride kalır.

Soru:
Mustafa Kemal, yeni Türkiye’nin nasıl bir eğitim anlayışına sahip olması gerektiğini düşünüyordu?
Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, tüm şartlarda eğitim ve öğretime her zaman önem veren bir kişi olmuştur .O halkının cahil olmaması için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türkiye’nin bilim ile alakası olmayan, batıl inançlardan uzak, karma eğitime sahip, eğitimde herkesin eşit olduğu, modern eğitim anlayışına sahip bir sisteme geçilmesini istemiştir. O, eğitim içerisinde deney ve gözleme çok önem verilmesi gerektiğini belirtmiş, öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmeleri için öğretmenlerin bazı yeni metotlar üretmesi gerektiğini söylemiştir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir