8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 87-88-89 Cevapları

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Soru:
“Tekâlif-i Millîye, başkomutan, gazi, mareşal ” kavramları ne anlama gelmektedir? Araştırınız.
Cevap:

Gazi: Savaşa katılıp sağ dönen kişilere verilen isimdir. Bu kişiler gazalara katılırlar.

Mareşal: Askerliğin son rütbesidir. Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak gibi kişiler Mareşal unvanını sahip olan kişilerdir.

Başkomutan: Bir savaş esnasında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne emir verebilen en üstte yer alan komutandır. Onun üstünde bir güç yer almamaktadır.

Tekalif-i Milliye: Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ordunun ihtiyaçlarını karşılamak ve savaşa hazır olmak için Mustafa Kemal Atatürk’e kanun ile verilmiş olan yasama yetkisini kullanarak yayınladığı Milli Hükümlülük Emirlerine verilen isimdir.

Soru:
Türk milletinin, ordusunu daima desteklemesi ve ona yardımcı olmasını millî birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu açısından değerlendiriniz.
Cevap:

Milli birlik ve beraberlik kavramı Türk inkılaplarının temelini oluşturur. Milli birlik ve beraberlik milliyetçilikle, Milli Egemenlik ve milli bağımsızlıkla doğrudan ilişkili olan bir ifadedir. Türk ordusu milletini her zaman ve her yerde destekler. Bu orduya güven ve güç verir. Atatürk de bunu amaçlamıştır. Milli birlik ve beraberlik milletin bir olaya aynı tepkiyi göstermesi ya da desteklemesi, her vatandaşın birlikte yaşamasını ifade eder. Milli birlik ve beraberlik milletleri birbirine bağlayan önemli bir unsurdur.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Soru:
Mustafa Kemal’in halktan böyle bir fedakârlık istemesinin ,nedeni nedir?
Cevap:

I. ve II. İnönü Muharebeleri ihtiyaçları ordunun elinde bulunan imkanlar ile karşılanmıştı. Ordu yeni bir savaşı kaldıramayacak durumdaydı. Yunan ordusunun kısa bir süre içerisinde genel bir saldırıya geçmesi bekleniyordu. Yunan ordusunun saldırıya geçmesi durumunda ordunun imkânlarının azlığı ile savaş kazanamayabilirdi. Bundan dolayı kısa zaman içerisinde düşmana karşı ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için Mustafa Kemal Atatürk halktan böyle bir fedakarlık istenmiştir.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Soru:
Resmi inceleyiniz. Resimde Türk ulusunun hangi özellikleri yansıtılmıştır?
Cevap:

Kurtuluş Savaşı’nda başarılı olmak için cephane, silah gibi malzemelere ihtiyacımız vardı. Fakat yeterli malzeme yoktu ve almak için imkanlar sınırlıydı. Bundan dolayı Mustafa Kemal Atatürk halka yardımcı olmaları için seslendi. Bunun karşılığında halk düşmanla mücadele etmek için elinde olan her şeyi orduya bağışladı. Belirtilen resimde de bu durum çizilmiştir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir