Abdestin beden temizliğindeki önemini araştırınız.

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 53 Cevabı
Abdestin beden temizliğindeki önemini araştırınız.
Cevap:

Beden temizliği, vücudumuza ait bazı bölümlerin temizlik ve bakımı ile elbise, çorap ve ayakkabıların temizliğini içine almaktadır. Temizliği önem arz eden vücut kısımları şu şekildedir: eller, ayaklar, tırnaklar, ağız ve dişler, gözler, burun ve kulaklar, saç-sakal ve avret bölgeleri.

Genel vücut temizliği

Vücut temizliği derinin kir ve salgılardan arındırılması için, sabun ve 37-38 C sıcaklıktaki suyla yıkanması anlamına gelir. Her gün olmasa bile iki günde bir, en geç haftada bir defa yıkanmalıdır. Peygamber Rfendimiz (s.a.v.)’in hiç olmazsa haftada bir kere vücudun tamamen yıkanmasını ve her türlü kir, pis kokudan arındırılmasını tavsiye ettiği bilinir.
Su ile temasın vücudun elektrik yükünü dengelediği, ılık/sıcak suyla yıkanmanın asabi ağrıları azaltıp giderdiği, çeşitli romatizmal hastalıklara iyi geldiği, günlük gerginlikleri azalttığı, ferahlık ve zindelik verdiği, kan dolaşımını uyardığı, cilt sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu faydaların bir kısmı, soğuk duş/banyo ile de olabilir. Soğuk duş alamayanların, hiç olmazsa ılık-sıcak duştan sonra el, kol, yüz, ayak ve bacaklarını soğuk suya tutmaları çok faydalı olacaktır. Aşırı sıcak su ile temas ve aşırı keselenme cilt sağlığını bozabilir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

DİN içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir