Kerkük ile İlgili Kısa Bilgi

Kerkük,Irak’a bağlı önemli şehir merkezlerinden biri olup geçmişten günümüze önemini hiç yitirmemiştir. Çok farklı medeniyetlere de kucak açmış olup bu medeniyetlerin kimliklerinin olgunlaşıp gelişmesine öncüllük etmiştir.  Emevi, Abbasi, Osmanlı ve Selçuklu gibi pek çok medeniyete de beşiklik etmiştir. Kerkük genel olarak Türkmenlerden oluşuyor. Kerkük, Asurlular tarafından kurulmuştur.

Coğrafi konum olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Coğrafi konum nedeniyle bu bölge sürekli göz altında olup Asur, Babil ve Med imparatorlukları tarafından belirli dönemlerde yönetilmiştir. Bağdat’tan 236 km kuzeyde yer almakta ve petrol yönünden oldukça zengin bir bölgedir. Irak’taki petrol üretiminin  yüzde 40`ı gerçekleşiyor. Gezilecek yerlerine baktığımızda her ülkede olduğu gibi Irak`ın Kerkük şehrinin de farklı bir özelliği yok. Bu neden le tatil, seyahat için bu mekana gitmeden önce hava durumunu göz önünde bulundurmak lazım bunun yanında tarihi yerleri ve güzellikleriyle göz kamaştırıyor. Bu yerlere şöyle bir göz atalım Dicle nehrinden tepeden bakan Abbasi sarayı manzarasıyla göz dolduruyor. Bir diğeri İmam Hüseyin Türbesi ve altın kubbeli cami gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Farklı kültürleri de içinde barındıran Kerkük genel olarak kış aylarında tercih edilir. Yaz ayları sıcaklıklardan dolayı pek tercih edilen veya tavsiye edilmez. Son zamanlarda ırak`ta yapılan referandumdan dolayı iyi bir dönemden geçiyor diyemeyiz. Çoğu insanın memleketlerinden göç edip farklı yerlere yerleştikleri biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir