Aile Saadetinin Sırları

Ailede mutluluğunun sırrı ne?

Atalarımız , “Gönül sevince samanlık seyran olur.” demişlerdir

Bir yuvanın mutluluğunun sırrı; rıza, vefa, sevgi ve sabırdır. Öncelikle şunu bilmeliyiz. Evlilik nasip işidir. Ve evlenen iki insan birbirinin nasibidir. Bu nasip , Allah katında kesinleşmiş bir takdirdir. İnsanın bu nasibe razı olması imanı gereğidir.

İnsanın nasibine helalinden ulaşması farzdır. Helaline kavuştuktan sonra ise helalinin hakkını koruması da farzdır.

Hayırlı eş Allah’ın kuluna özel bir ikramıdır. Hayırsız eş ise dünyanın en ağır imtihanıdır. Ailede saadetin  olması için karşımızdaki insanı iyisiyle kötüsüyle benimsemeliyiz. Bunun temeli ise Allah rızasıdır.

Ailede mutluluğun devamlı olması için eşlerin birbirlerinin her şeyinden hoşlanması şart değildir. Eğer ki koca hanımının bir huyundan veya bir davranışından memnun değilse bunu ona uygun bir dille söylemesi gerekir. Onu hemen azarlayıp kavgaya tutuşmamalıdır. Bu hususta kadının kocasına  karşı tutumu da aynı olmalıdır. Bizim sevmediğimiz, beğenmediğimiz şeyler içerisinde kim bilir ne hayırlar vardır.  Biz bunu hemen göremeyebiliriz. Ama muhakkak ki ileride bunun faydasını görürüz. Bunun için de sabretmek gerekir.

Bir ailenin mutlu olmasında rıza ve vefanın yeri çok büyüktür. Ailesine karşı razı olan insan rahat eder , mutlu olur. Allahu Teala bu rıza ve vefanın karşılığını elbette mükafatlandırır.

Bir olayla karşılaştığımız zaman nefsimizle değil vicdan , akıl, insaf ve sevgimizle olaya bakmalıyız.

İnsanın  sevdiğini  kusuruyla sevmesi mutluluğun ilk adımıdır. Onun yükünü çekmesi , sıkıntısına sabretmesi, hatasını affetmesi, onun için hayırlı dualarda bulunması  iyi geçim için vazgeçilmez unsurlardır. Aslında sevginin zevki de bu çile içinde gizlidir. Bir ailenin basit saçma aslan tartışmalardan dolayı birebirlerine küsüp boşanmayı düşünmeleri çok yanlıştır. Allahu Teala bu hususta bütün aile reislerini şöyle uyarmaktadır:

” Kadınlarınızla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (hemen boşamaya gitmeyin, sabredin ve şunu bilin ) sizin hoşlanmadığınız bir şeyde Allah pek çok hayır yaratır.”( Nisâ 4/19)

Selam ve dua ile…

Aile içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir