AMPUTE MİLLİ TAKIM

   

 

 

 

 

 

 

 

   AMPUTE FUTBOL NEDİR? 

Britannica’da  ampütasyon şöyle tanımlanıyor:  Ampütasyon, çıkıntı biçimindeki bir organın tamamının ya da bir kısmının kesilip atılması. Yaralanma, hastalık ve ameliyat yoluyla gerçekleşebilir. Ameliyatta yapıldığında hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilir; kangrenin yayılmasını (örneğin diyabetik hastalarda), enfeksiyon yayılmasıyla beraber kan kaybını engellemek amaçlı yapılabilir. Bunun dışında uzvun kemiği veya kaslarında bir tümör, uzvun şekli itibarıyla kullanılamaz durumda olması veya soğuk ısırması nedeniyle gerçekleştirilebilir.

Peki ampute futbol nedir?

Ampute futbol ise yedişer kişilik takımlarla oynanan ve ampute oyuncuların mücadele ettiği futbol türü. Oyuncuların tek bir bacağı ampute edilmişken, kalecilerin üst kısmında anputasyon bulunmaktadır. Oyuncular, maç sırasında koltuk değneği kullanmaktadır.

Ampute milli takımımızın üstün başarısı.

Ülkemizde Ampute Milli Futbol Takımı Antrenörlüğünü Uğur Özcan yapmaktadır.

Bilindiği üzere geçen hafta İngiltere ile finale kalan ampute milli takımımız İngiltereyi 2-1 mağlup ederek kupayı aldı. Ay-yıldızlı ekibin gollerini 25’inci dakikada Ömer Güleryüz ve 50+3’üncü dakikada Osman Çakmak kaydederken, İngiltere’nin golünü 50’nci dakikada Westbrook attı.

Tebrikler Ampute milli takım…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir