Aşağıda verilen iklim haritasını inceleyiniz. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak ülkemizde görülen iklim tiplerinin özelliklerini tahmin etmeye çalışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 95 Cevabı

Görseli Yorumlayalım

Aşağıda verilen iklim haritasını inceleyiniz. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak ülkemizde görülen iklim tiplerinin özelliklerini tahmin etmeye çalışınız.

Cevap:

Karadeniz İklimi

Karadeniz ikliminin en büyük özelliği yılın tüm zamanlarında yağışın olmasıdır.  Karadeniz İkliminde en fazla yağış sonbahar aylarında, en az yağış ise ilkbahar aylarında görülmektedir. Doğu Karadeniz bölümünde ise yıllık yağış oranı 2000-2500 mm’dir.

Akdeniz İklimi 

Akdeniz bölgesinde iklim, kış aylarında yağışlı ve ılık, yaz aylarında ise sıcak ve kuraktır. Bu sıcaklık dengesi, Güneş ışınlarının düşme açısına bağlıdır. Kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlı olarak değişmektedir. Akdeniz’de en sıcak ay ortalaması 28-30 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C olarak görülmektedir. Bu bölgemizde yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak 18 derecedir.

Karasal İklim

Türkiye’de görülen üç iklim tipinden biri olan Karasal İklim, ülkemizin İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Batı Anadolu bölgelerinde görülür. Bu iklim tipinin özellikleri şu şekildedir;

Yazları sıcak ve kurak olur.

İç Anadolu bölgesinde en çok yağış ilkbahar aylarında, en az yağış ise yaz aylarında düşmektedir.

İç Anadolu bölgesinde ortalama yağış miktarı 300-400 mm’dir.

İç Anadolu bölgesinde kış aylarında görülen sıcaklık ortalama 1-2°C iken yaz aylarında görülen sıcaklık ortalaması ise 22-23°C civarındadır.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

<

error: Content is protected !!