Aşağıdaki paragrafları okuyunuz. Paragraflarda kullanılan anlatım biçimlerini kutucuklarda verilen tanımlardan yararlanarak bulunuz ve noktalı yerlere yazınız.

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Dersdestek Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı Sayfa 47 Cevabı
Aşağıdaki paragrafları okuyunuz. Paragraflarda kullanılan anlatım biçimlerini kutucuklarda verilen tanımlardan yararlanarak bulunuz ve noktalı yerlere yazınız.
1) Açıklayıcı Anlatım 

Bilgilendirme ve bir düşünceyi aydınlatma amacıyla kullanılan anlatım biçimidir.

Cevap:

Kullandığınız aletleri, alınan yerlere takmazsanız koyduğunuz yerde bulamayabilirsiniz. Ne kadar kütleli olursa olsun küçük bir hava akımıyla dahi uçabilir. Ayrıca yemek yeme alışkanlığınızı da tümüyle değiştirmeniz gerekir. Çünkü yemeklerin tabakta, içeceklerin de bardakta durma gibi bir zorunluluğu olmamaktadır.

2) Betimleyici Anlatım

Varlıkların, olayların, eşyaların en belirgin özellikleriyle tanıtılıp canlandırılması amacıyla kullanılan anlatım biçimidir.

Cevap:

Astronotların uzayda boyları birkaç santimetre daha uzar. Çünkü üzerinde herhangi bir ağırlık olmayan omurgadaki omurların arasındaki diskler genişlemektedir. Kaslar, kaldıracakları fazla bir yük olmadığı için kemiklere fazla baskı uygulayamaz. Bu sebeple kemikler de kullanılmadığı için zayıflar.

3) Tartışmacı Anlatım

Bir yargıyı, bir düşünceyi ya da öneriyi çürütme, değiştirme amacıyla kullanılan anlatım biçimidir.

Cevap:
4) Öyküleyici Anlatım

Okuyucuyu bir olay içinde yaşatma amacıyla kullanılan anlatım biçimidir.

Cevap:

Uzayda, ağırlıksız ortamda bulunmak hepimize çok çekici bir durum olarak görünür. Belgesellerde bir duvardan ötekine zıplayan, hiç zorlanmadan çeşitli akrobatik hareketler yapan astronotlara bu şekilde imreniriz. Bunların hepsi bize eğlenceli görünebilir. Fakat durum tam olarak düşündüğümüz gibi değildir.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir