Atatürk’ün gençlerde görmek istediği özellikleri ve gençlere verdiği görevleri dikkate alarak “Gençliğin Ata’ya Cevabı” başlıklı bir yazı yazınız.

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı
Atatürk’ün gençlerde görmek istediği özellikleri ve gençlere verdiği görevleri dikkate alarak “Gençliğin Ata’ya Cevabı” başlıklı bir yazı yazınız.
Cevap:

Ey Büyük Atam,

Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçileriyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımı olacaktır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi bu yolumuzdan döndüremeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden aldık ve alacağız. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçli bir şekildedir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın değişmez esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacaktır. Bu nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar bile, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile asla sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde büyüyen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, tek gerçek amacımız olacaktır.

Ey Türklerin büyük Ata’sı !

İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alıp, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azminde olacağız.

Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin her zaman yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden asla ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa ulaşabilmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.

Konu ile ilgili düşünceleriniz varsa aşağıda yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir