Atatürk’ün kişilik özellikleri hakkında bildiklerinizi anlatınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün kişilik özellikleri hakkında bildiklerinizi anlatınız.
Cevap:

Atatürk, bütün dünyanın saygıyla andığı vatansever olan bir liderdir. İleri görüşlülüğü ve askeri dehası sayesinde ülkemize çok büyük hizmetleri olmuştur. O her zaman, doğru bildiğini savunan, sabırlı ve disiplinli bir insan olmuştur.

Vatanseverliği: Atatürk, ülkesinin bağımsızlığını kazanması için gece gündüz çalışmış ve Milli Mücadele’ye bizzat katılmıştır.

İdealistliği:  Atatürk, savaştan yeni çıkmış, yorgun ve fakir Türkiye’nin gelişmesini, zenginleşmesini sağlamak için birçok  devrim yapmış, devrimlerin sürdürülebilir olması için çok çalışmıştır.

Sabırlılığı: Atatürk, bir konu hakkında hızlıca karar vermez, o konu üzerine bolca düşünür ve çevresindekilere danışırdı. O aceleci olmaktan kaçınır, en doğru kararı vermek için beklerdi.

Hakikati Arama Gücü: Etrafındaki insanların söylediklerine hemen  inanmaz, önce araştırma yaparak konu hakkında gerçek bilgiye ulaşmaya çalışırdı. Hurafelere pek önem vermez, daima aklın ve bilimin öncülüğünde hareket ederdi.

İleri Görüşlülüğü: Özellikle askeri alanda cephelerde düşmanın nereden çıkarma yapacağını hep doğru tahmin edip birçok zafer kazanmıştır.

Açık Sözlülüğü: “Ben söyleyeceğimi halkımın önünde söylemeliyim. Bir yanlışım olursa halkım beni düzeltir.” diyerek doğru bildiklerini herkesin içinde söylemekten asla çekinmezdi.

Mantıklı Oluşu: Devlet işlerinde her zaman en mantıklı olan uygulamaları tercih edip uygulamıştır. Hayalperest düşüncelere kanmamış, her zaman akılcı düşünerek kararlar almıştır. Ülkenin menfaatleri açısından her zaman doğru olan politikaları uygulamıştır.

Liderliği: Verdiği kararların uygulanmasını sağlayan büyük bir liderdi. Sürekli yaptığı teftişlerle kendini gösterir, böylece emri altında bulunan kişilerin verimli çalışmasını sağlardı. Askerlik alanında olduğu kadar sivil alanda da çoğu zaman başarılı bir lider olmuştur.

Eğitimciliği: Atatürk, eğitime çok önem veren bir liderdi. Öyle ki yeni alfabenin kabul edilmesinden sonra eline tebeşiri alıp kara tahtanın başına geçerek yeni harfleri halka kendisi bizzat öğretmiştir. Eğitimci kişiliğinden ötürü ona “Başöğretmen” unvanı da verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir